Okazji do świętowania było co nie miara. Złożyły się na to 110-lecie oświaty, nadanie nowego sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi oraz oficjalne otwarcie nowoczesnej hali sportowej – to wszystko działo się w Garbatce-Letnisko, która hucznie przystąpiła do obchodów Dnia Edukacji Narodowej.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia NMP w Garbatce, którą odprawił biskup Piotr Turzyński w asyście proboszcza księdza kanonika Augustyna Rymarczyka. Wygłosił on homilię oraz poświęcił nowy sztandar szkoły. Biskup podkreślał istotną rolę szkoły w życiu każdego człowieka. Gratulował także władzom samorządowym, nauczycielom oraz uczniom 110-lecia istnienia miejscowej szkoły. W kościele zameldowały się poczty sztandarowe z PSP im. Królowej Jadwigi, Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku oraz przedstawicieli kombatantów z Pawłem Kibilem na czele.
Później uroczystości przeniosły się do nowopowstałej hali sportowej, która jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w regionie. Gości przywitali wójt gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz, przewodniczący rady gminy Włodzimierz Mazur oraz dyrektor PSP im. Królowej Jadwigi Agnieszka Babańca.
Jako pierwsza głos zabrała wójt Teresa Fryszkiewicz. – Spotykamy się z okazji tylu wyjątkowych wydarzeń. Pragniemy wszyscy godnie uczcić 110-lecie oświaty w Garbatce-Letnisko, nadanie sztandaru szkole i oddanie do użytku długo wyczekiwanej hali sportowej. Przy tak doniosłym jubileuszu należy wspomnieć osoby, które na zawsze zapisały i zapiszą się na kartach historii tutejszej oświaty, realizując swoją misję kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży począwszy od dyrektorów. Należy tutaj wspomnieć o pani Zofii Sztobryn, która w 1910 roku założyła szkołę w Garbatce, panu Piotrze Wereszczyńskim, pana Jana Gozdura, pana Władysława Mikulskiego, pana Mariana Solarskiego, mojego teścia Stanisława Fryszkiewicza, pana Henryka Mazura, panią Elżbietę Ślisińską, panią Teresę Bęczkowską i obecnie pełniąca funkcję dyrektora panią Agnieszkę Babańcę. I za to tym wszystkim, którzy już nie mogą nas usłyszeć, jak i tym, którzy są wśród nas chciałam powiedzieć z całego serca, dziękujemy – mówiła wójt Teresa Fryszkiewicz.
Uroczystości na hali otworzyli dyrektor szkoły Agnieszka Babańca, wójt gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz oraz przewodniczący rady gminy Włodzimierz Mazur.
Wójt nie kryła dumy z faktu, że na tak zacny jubileusz przypadło oficjalne otwarcie pełnometrażowej, nowoczesnej hali. W swojej przemowie podkreślała, że na możliwości gminy było to ogromne przedsięwzięcie, które szczęśliwie udało się doprowadzić do zadowalającego finału. Na gest uroczystego otwarcia obiektu przecięto uroczystą wstęgę. Biskup Piotr Turzyński wraz z miejscowym proboszczem księdzem kanonikiem Augustynem Rymarczykiem dokonali poświęcenia obiektu sportowego. Wójt Teresa Fryszkiewicz wspomniała także o listach gratulacyjnych, które napłynęły od marszałka Adama Struzika i posła Dariusza Bąka.
Głos zabrał także przewodniczący rady gminy Włodzimierz Mazur. – Piękny wiek, 110-lat oświaty w Garbatce to tysiące dzieci i młodzieży, ich rodziców i setki nauczycieli, ale jest jeden wspólny mianownik tej naszej oświaty i szkoły. Jest nim poziom nauczania i wychowania, który zawsze był wysoki, bo nasi absolwenci świetnie sobie radzą w kraju i za granicą. Kończą renomowane szkoły i uczelnie. Czynnik ludzki jest bardzo ważny, ale równie ważna jest infrastruktura. Zaczęliśmy oświatę w Garbatce od szkoły drewnianej. Dopiero potem nastąpił czas murowanej placówki. Teraz znajdujemy się we wspaniałej, nowoczesnej sali gimnastycznej. Chciałbym życzyć wszystkim, aby ten obiekt rozwijał sport w Garbatce-Letnisko. Dzięki temu, że gościmy dzisiaj mistrza olimpijskiego pana Edwarda Skorka, chciałbym, abyście dzieci dorównywały, ale również starsi do takich sukcesów jakie obecny mistrz osiągnął. Myślę, że ten obiekt może temu pomóc – mówił przewodniczący.
Dyrektor szkoły Agnieszka Babańca w swoim przemówieniu przedstawiła po krótce historię początków szkolnictwa w Garbatce-Letnisko, kiedy to w 1910 roku powstała w Garbatce pod Lasem pierwsza i jedyna w gminie czterooddziałowa szkoła prywatna z prawem publicznym. Założona, utrzymywana i prowadzona przez Zofię Sztobrynównę. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ (wystarczy kliknąć).
Kolejna część uroczystości to przekazanie sztandaru szkole i ślubowanie uczniów. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wójt Teresa Fryszkiewicz, przewodniczący rady Włodzimierz Mazur i dyrektor PSP Agnieszka Babańca złożyły życzenia wszystkim pedagogom. Z tej okazji wójt przyznała trzy nagrody, które trafiły między innymi na ręce dyrektor oraz nauczycieli Anny Rutki oraz Łukasza Wiraszki. Uczniowie także złożyli życzenia.
Środowe uroczystości w Garbatce-Letnisko cechowały się bogatym programem artystycznym. Był występ taneczny uczniów z klas 2a i 2b, inscenizacja koronacji Królowej Jadwigi, czy także pokaz sportowych umiejętności w wykonaniu uczniów.
Po części artystycznej przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia. Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz wyrazy uznania związane z otwarciem nowoczesnej hali składali między innymi były wójt Garbatki-Letnisko Robert Kowalczyk, radny sejmiku województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka, starosta kozienicki Krzysztof Wolski, burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski, prezes LGD „Puszcza Kozienicka” Irena Bielawska, wójt gminy Policzna Tomasz Adamiec oraz legenda polskiej siatkówki Edward Skorek.
Ten wyjątkowy dzień swoją obecnością uświetniła legenda polskiej siatkówki Edward Skorek - wieloletni mieszkaniec Garbatki-Letnisko.
- Kochana młodzieży i wy mieszkańcy mojej, bo mogą tak to powiedzieć Garbatki-Letnisko. Nie ukrywam, że to dla mnie ogromne wzruszenie, że mogę być dzisiaj z wami. Przez wiele lat pracowaliśmy na rzecz oświaty w gminie i myślę, że udało nam się wspólnie wiele dobrego zrobić. Cieszę się z okazji takiego pięknego święta, bo szkoła zyskała nowy sztandar, mamy 110-lat oświaty w Garbatce, a przecież nie tak dawno obchodziliśmy stulecie i marzyliśmy, aby coś fajnego w Garbatce powstało. Dzisiaj wszyscy cieszymy się z tego, że powstała ta piękna hala, z której nie tylko młodzież i dzieci będą mogły korzystać, ale myślę, że powinna być otwarta dla wszystkich mieszkańców i gości, bo jest co pokazać i jest się czym pochwalić. 110- lat oświaty w Garbatce to także nowy czas, bo ta oświata w takiej małej gminie będzie się rozwijała. Przed wami ogromna inwestycja, budowa następnej dużej placówki oświatowej, która podniesie rangę nie tylko gminy, ale również całego regionu. Życzę wam, żeby ta oświata cały czas tak prężnie się rozwijała, a jeżeli tak będzie to ja będę z tego powodu bardzo usatysfakcjonowany – mówił były wójt gminy Garbatka-Letnisko, a ówczesny burmistrz Pionek Robert Kowalczyk.
- Chciałbym serdecznie podziękować za zaproszenie na tak wspaniałą uroczystość, przyłączyć się do wspaniałych życzeń. Tutaj wymieniana była sztafeta pokoleń od początku założenia szkoły, wszyscy z tych zacnych ludzi wkładali całe serce w to, aby edukacja w społeczności gminy Garbatka rozwijała się wspaniale. Jest tutaj też sztafeta samorządowców, wójtów gminy Garbatka. Bardzo się cieszę, że wszyscy budowaliście, tak jak samorządy gminne w Polsce edukację na poziomie podstawowym, gimnazjalnym praktycznie od początku lat 90. To wielki dzień dla społeczności Garbatki, dla rodziców, nauczycieli, dzieci, bo takie wydarzenie to jest wydarzenie na miarę kilku dekad. Znajdujemy się w hali sportowej na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Gratuluję – mówił radny Tomasz Śmietanka.
Po wszystkim dokonano pamiątkowego wbicia „cegiełki” w pamiątkową tarczę z okazji 110-lecia oświaty oraz nadania nowego sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko. Przybyli goście wpisali się także do szkolnej kroniki.
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL |