Wyjątkowy spektakl, premiera animacji i pokaz laserowy, rozstrzygnięcie konkursów jubileuszowych czy atrakcje dla dzieci… W czwartek, 21 października w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka świętowaliśmy Dzień Patrona. W tym roku miał on wyjątkową formę, a to ze względu na setną rocznicę urodzin kozienickiego kompozytora.
Patron Kozienickiego Domu Kultury – Bogusław Klimczuk
Bogusław Klimczuk urodził się 19 października 1921 roku w Kozienicach. Ten wybitny kompozytor, pianista, dyrygent i aranżer miał ogromny wkład w rozwój polskiej muzyki rozrywkowej oraz Polskiego Radia. Był autorem mnóstwa szlagierów, które od lat 60. i 70. XX wieku śpiewane są w całym kraju. Kozienicki Dom Kultury z dumą nosi jego imię od 2002 roku, dbając o pamięć o nim i jego kompozycjach.
Tegoroczny Dzień Patrona odbył się 21 października w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach. Hasłem przewodnim Dnia Patrona było „Świat Bogusława Klimczuka”. Wszyscy przybyli goście zostali zaproszeni do świata muzyki wybitnego kompozytora. Dzięki temu poznali także w jeszcze większym stopniu jego twórczość oraz sylwetkę.
Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska otworzyła dwa bloki tego wyjątkowego jubileuszu - ten skierowany dla najmłodszych jak i uroczystą galę.
Atrakcje dla najmłodszych
Program wydarzenia podzielony był na dwa bloki. Pierwszy, poranny skierowany adresowany do najmłodszych odbył się godzinie 10 w sali koncertowo-kinowej. Najmłodsza widownia słuchała koncertu „Dzieci dzieciom” w wykonaniu przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 1 „Pod Topolą” w Kozienicach i Publicznego Przedszkola nr 4 w Kozienicach.
Przybyłych na to wydarzenie uczniów oraz podopiecznych przedszkoli powitała dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska. – Myślę, że wszystkie dzieci doskonale wiedzą kim był Bogusław Klimczuk i jakie są jego osiągnięcia. My dziś w sposób szczególny chcieliśmy podkreślić zasługi kompozytora i przypomnieć jego piosenki. Cieszę się, że jesteście razem z nami w tym dniu – mówiła Elwira Kozłowska.
W godzinach 10.30-12.00 w patio, w sali na rogu oraz w sali wystawowej przygotowano zabawy i konkursy dla dzieci, a także karaoke. Ponadto, miało miejsce wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Rysujemy piosenki Bogusława Klimczuka”. Pojawił się także tort urodzinowy.
Nagrody i wyróżnienia w tym konkursie trafiły do: Antoniny Wojtunik, Stanisława Cwila, Filipa Kielicha, Igora Krawczyka, Wojciecha Czerwca, Kai Iwańczyk, Oliwii Strąg i Róży Grzejszczak.
W godzinach 10.00-12.00 maluchy miały okazję odwiedzić stoisko edukacyjne „Czarna Płyta”, przygotowane dzięki życzliwości Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach, gdzie zobaczyły między innymi płyty winylowe i dawny sprzęt grający. W sali wystawowej można było dowiedzieć się jak wyglądała produkcja płyt winylowych, obejrzeć na żywo te produkowane w zakładach „Pronit”, a także zapoznać się z dawnym sprzętem grającym. Nie mogło oczywiście zabraknąć odtwarzania starych szlagierów z czarnego krążka. O magii winyli opowiadali instruktorzy MOK: Marcin Góralski i Andrzej Tomczyk.
Uroczysta gala
Część główna wydarzenia odbyła się w sali koncertowo-kinowej CKA i rozpoczęła się o godzinie 18. Galę poprowadził Paweł Sztompke z Programu 1 Polskiego Radia. Na początek wysłuchaliśmy krótkiego koncertu „Śpiewamy Bogusława Klimczuka” w wykonaniu solistek z Młodzieżowej Estrady Piosenki Kozienickiego Domu Kultury.
Następnie przyszła kolej na uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego „Cytujemy Klimczuka” oraz zwycięzcom plebiscytu „Wybieramy najpopularniejsze piosenki Bogusława Klimczuka”. W konkursie literackim jury w składzie dyrektor Elwira Kozłowska, asystent dyrektora Ewa Jurkowska-Fila i specjalista ds. programowych i organizacji imprez Kozienickiego Domu Kultury Halina Koryńska doceniając wkład pracy i wyjątkowość konkursu, poddało ocenie wszystkie zgłoszenia i postanowiło przyznać nagrody Agnieszce Cichoń, Mariannie Grzeszczak, Janinie Andrzejewskiej, wyróżnienie powędrowała do Heleny Ćwiek.
W kolejnym z konkursów, a mianowicie „Wybieramy najpopularniejsze piosenki Bogusława Klimczuka” jury ukonstytuowało się w następującym składzie, dyrektor Elwira Kozłowska, specjalista ds. programowych i organizacji imprez Halina Koryńska, a także referent ds. promocji KDK Mariusz Basaj. Na podstawie nadesłanych głosów jury stworzyło listę najpopularniejszych piosenek. Wyniki plebiscytu prezentują się następująco: pierwsze miejsce zajął „Rudy Rydz”, kolejno za nim znalazły się „Czarny Alibaba”, „Jabłuszko pełne snu”, „Cóż wiemy o miłości” oraz „Długi Bill”. Następnie trzy wybrane wcześniej piosenki zostały zaśpiewane przez reprezentantki Kozienickiego Domu Kultury.
Organizatorzy konkursu przygotowali też nagrody dla pięciu osób, które najszybciej wytypują poprawną kolejność trzech pierwszych miejsc plebiscytu, a byli nimi Helena Ćwiek, Elżbieta Wrzosek, Małgorzata Maciąg, Wanda Laskowska oraz Mateusz Mikulski. Nagrodzeni w głosowaniu otrzymali limitowane gadżety Kozienickiego Domu Kultury, specjalnie przygotowane z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu.
Jedną z dwóch głównych atrakcji gali był spektakl baletowo-pantomimiczny pt. „Słowik” w wykonaniu tancerzy Baletu Opery Śląskiej w Bytomiu. Był to spektakl na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena, stworzony do archiwalnego słuchowiska Polskiego Radia z 1954 roku z muzyką Witolda Lutosławskiego. Za reżyserię i choreografię odpowiada Artur Żymełka. Spektakl ten jest ściśle związany z Polskim Radiem, które było nieodzowną częścią świata Bogusława Klimczuka.
Na finał zobaczyliśmy widowisko multimedialne, składające się z animacji i laserowego pokazu przestrzennego. Animacja została stworzona specjalnie na potrzeby obchodzonego w tym roku jubileuszu. To był swoisty ukłon w stronę patrona. Do stworzenia autorskiego scenariusza Kozienicki Dom Kultury wykorzystał fakty z życiorysu kompozytora, archiwalne fotografie oraz informacje na temat Festiwalu Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka, a do współpracy zaproszeni zostali zawodowi aktorzy, graficy i dźwiękowcy.
W tej części jubileuszu nie mogło zabraknąć słodkiego tortu. Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa fotografii „Bogusław Klimczuk w obiektywie – prywatnie i zawodowo”. Można było także wpisać się do księgi pamiątkowej.
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL |