Wystawę mieczysława Knuta będzie można podziwiać w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" jeszcze do 5 grudnia. Prace Piotra Lutyńskiego będą zaś obecne, aż do 30 grudnia.
Jeszcze do 5 grudnia tego roku, można oglądać wystawę Mieczysława Knuta, artysty zajmującego się malarstwem, uczestnika spotkań artystycznych m.in. Międzynarodowych Plenerów dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii, Okuninka k. Chełma 1986–2000, Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko 2001–2008, Radziejowice 2009–2018. Członka Naukowego Towarzystwa Tomistycznego.
Ekspozycja w Elektrowni składa się z dwóch części. Pierwsza to wyciszone, medytatywne obrazy powstałe z inspiracji apofatyzmem. Charakterystyczną cechą tych obrazów są iluzyjne faktury i mocno ascetyczna kolorystyka. Kolorem dominującym jest biel zawsze traktowana jako symbol, jako kolor pozamaterialnego absolutu. Wszystkie obrazy zostały namalowane wypracowaną przez autora unikalną techniką rozwarstwiania farb akrylowych. Druga część wystawy to abstrakcyjne ikony namalowane na lipowych deseczkach. Ikony nie są datowane. Ich powstawanie wiąże się ze specyficznie pojętym czasem Kairos, w którym nie ma chronologii. Na niektórych ikonach pojawiają się stygmaty Obecności – pęknięcia, skaleczenia i zadrapania. Wszystkie te dodatkowe elementy mają sens symboliczny. Ikony zostały wyeksponowane na kubikach tak, żeby przyciągnąć widza i całkowicie zlikwidować dystans pomiędzy oglądającym a obrazem.
Druga dostępna w Elektrowni ekspozycja to prace Piotra Lutyńskiego, artysty zajmującego się rzeźbą, malarstwem, wykonującego obiekty, instalacje, performance, koncerty muzyki eksperymentalnej oraz pokazy multimedialne.
W przestrzeni galerii artysta wyodrębnił pięć segmentów tematycznych.
Pierwsza sala to przestrzeń Buddy, zbudowana z rzeźb przedstawiających nietypowe figury Buddy podkreślające materialną i niematerialną naturę rzeczy. Obiekty eksponowane w konfrontacji z malarskimi kompozycjami centrycznymi, nawiązującymi do symbolicznej wizji domniemanego wielkiego wybuchu lub przypominającymi modele atomu.
Drugi segment to konfrontacja zagęszczonej kompozycji starych luster z odbijającą się w nich sylwetką postaci astralnej, postaci z innego wymiaru.
Następna część to przestrzeń świata zwierząt, fantomy szkieletów kury, królika, zestawianych z malarstwem abstrakcyjnym. Poszukiwanie sensów, zależności i ukrytych wymiarów.
Kolejny segment to skrzynie, obrazy z malarstwem abstrakcyjnym wypełnione elementami organicznymi.
Ostatnią cześć tworzą obiekty surrealistyczne. Jest to przestrzeń przenikania się świata ludzi i zwierząt, w którym zwierzęta zastępują ludzi w ich rolach społecznych, tworząc wielowymiarowość znaczeń.
Ta ekspozycja pozostanie czynna do 30 grudnia.
Wystawy czynne: wtorek – piątek: 10.00 – 18.00, sobota – niedziela: 12.00 – 18.00
Bilet wstępu na jedną wystawę 4 zł, na wszystkie 8 zł,, w piątki bezpłatnie.
Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL |