[ZDJĘCIA] Od dwudziestu lat w miejscowości Augustów w gminie Pionki, w pochodzącej z 1905 roku leśniczówce, działa Izba Dydaktyczno-Muzealna Puszczy Kozienickiej. To prawdziwy bank wiedzy o przyrodzie, historii i kulturze dawnych mieszkańców Puszczy Kozienickiej. W miniony piątek 17 października Kozienicki Park Krajobrazowy obchodził jubileusz 20-lecia utworzenia Izby.
GALERIĘ ZDJĘĆ AUTORSTWA GRAŻYNY ROJEK MOŻNA OBEJRZEĆ TUTAJ
Jubileusz połączony został z oddaniem nowej wiaty edukacyjnej. O historii i zapleczu Izby opowiadali Beata Waluś z Kozienickiego Parku Krajobrazowego i Sylwester Chołast – dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
W części artystycznej wystąpił zespół Warsztatów Terapii Zajęciowej z Pionek z przedstawieniem "Z biegiem Wisły" oraz klub seniora Relaks z Kozienic.
Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Marek Janeczek – burmistrz Pionek, Bohdan Tosza – przewodniczący Rady Miasta, Zdzisława Lasota-Kustrzepa – prezes Banku Spółdzielczego w Pionkach, Zdzisław Karaś – wójt gminy Jastrzębia, Tomasz Wojciech Wróbel – przewodniczący Rady Gminy Pionki, Lidia Kowalczyk – dyrektor Szkoły Podstawowej w Augustowie, Dariusz Gonciarz – sołtys wsi Augustów czy Aleksandra Tomaszewska – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Augustowie.
BANK INFORMACJI W STAREJ LEŚNICZÓWCE
Izba Dydaktyczno-Muzealna Puszczy Kozienickiej znajduje się w miejscowości Augustów. Na jej potrzeby wyremontowano pochodzącą z 1905 roku leśniczówkę, która pierwotnie była szkołą carską. Izba jest potężnym bankiem wiedzy o przyrodzie, historii i kulturze dawnych mieszkańców Puszczy Kozienickiej. Służy również popularyzowaniu idei ochrony przyrody i środowiska.
Izba w Augustowie to olbrzymia skarbnica wiedzy o przyrodzie i historii Puszczy Kozienickiej
Izba jest częścią kompleksu przeznaczonego do celów edukacyjnych. W jego skład wchodzą też wyłuszczarnia nasion, cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej, ponad 200-letni dąb szypułkowy będący pomnikiem przyrody, stara lipa z barcią czy ogród, w którym sukcesywnie sadzone są gatunki drzew i krzewów charakterystycznych dla Puszczy Kozienickiej.
W budynku starej leśniczówki znajduje się sala audiowizualna (można tam obejrzeć kilkanaście ciekawych filmów) oraz trzy pomieszczenia wystawiennicze, w których prezentowane są: flora i fauna Puszczy Kozienickiej, historia osadnictwa, dawne sposoby wykorzystania lasu, obecna gospodarka leśna oraz dokumenty, dawne narzędzia, historia i sylwetki leśników związanych z Puszczą Kozienicką.
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW |