Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" zaprasza w sobotę (18 maja) na Noc Muzeów 2013. Wstęp wolny! Start o godzinie 19:00. Będzie można zobaczyć film o artystce z byłej Jugosławii nazywanej "babcią performansu" i międzynarodową wystawę "Czym jest dziś sztuka – Radziejowice 2012".
To będzie już szósta edycja Nocy Muzeów. W sobotę 18 maja będzie można zwiedzać za darmo! Komunikację między instytucjami, które w Radomiu biorą udział w imprezie, jak co roku, ułatwi specjalnie uruchomiona linia autobusu. Będzie kursować w godzinach 17.30 – 1.30 co 20 minut.
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" przygotowało pokaz filmu Marina Abramović: artystka obecna. Zostanie on pokazany o godzinach 19, 21 oraz 23 w namiocie na placu przed tymczasową siedzibą MCSW.
Ponadto na publiczność do późnych godzin nocnych czekają prace 43 artystów posługujących się w swojej twórczości językiem geometrii. Zaprezentowali oni swoje prace na wystawie "Czym jest dziś sztuka – Radziejowice 2012".
Marina Abramović: artystka obecna. O filmie
Film, który jednych zirytuje, innych zachwyci, jednak nikogo nie pozostawi obojętnym. Pochodząca z byłej Jugosławii Marina Abramović nazywana jest złośliwie "babcią performansu". Przekroczyła 60-tkę i nadal wierna jest odmianie sztuki, która dziś przestała być modna (czy na pewno?). Uprawia performans mając nadzieje, że zostanie to wreszcie uznane za sztukę wysoką. Dowodem na to są całonocne kolejki na jej działania artystyczne i wystawy w słynnym Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Autorzy filmu sięgają do życia prywatnego artystki i związku z Ulayem – jej ówczesnym partnerem, pokazują ich przygotowania do kontrowersyjnych performansów, a także najgłośniejszego działania: spaceru po Murze Chińskim.
Czym jest dziś sztuka – Radziejowice 2012
Wystawa prezentuje prace artystów uczestniczących w trzydziestym Plenerze-Sympozjum dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii, który we wrześniu 2012 roku odbył się w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Hasłem przewodnim ubiegłorocznego spotkania było pytanie "Czym jest dziś sztuka?". W plenerze wzięło udział 43 artystów, w tym 26 z Polski i 17 z zagranicy.
Międzynarodowa kolekcja sztuki spod znaku geometrii, która, jako trzecia po Muzeum Chełmskim i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, powstaje w ramach zbiorów Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu, wzbogaciła się dzięki trzydziestemu plenerowi o 47 dzieła i liczy obecnie (po czterech organizowanych w Radziejowicach plenerach) 153 obiekty. Przeważająca większość eksponowanych na wystawie prac to prace malarskie. Uzupełnia je kilka druków cyfrowych, rysunków, prac graficznych i obiektów przestrzennych.
Artyści: Tamara Berdowska, Hellmut Bruch, Sławomir Brzoska, Dominique Chapuis, Mateusz Dąbrowski, Paweł Dutkiewicz, Rita Ernst, Andrzej Gieraga, Ryszard Gieryszewski, Julian Gil, Ingo Glass, Kazimierz Głaz, Eugenia Gortchakova, Dorota Grynczel, Istvan Haasz, Adam Hawryłkiewicz, Gerhard Hotter, Karolina Jaklewicz, Jerzy Kałucki, Mieczysław Knut, Jo Kuhn, Łukasz Leszczyński, Anders Liden, Josef Linschinger, Wiesław Łuczaj, Ryszard Ługowski, Sławomir Marzec, Michał Misiak, Mitsouko Mori, Paweł Mostowski, Leszek Oprządek, Janusz Orbitowski, Jan Pamuła, Tomasz Prymon, Reinhard Roy, H. D. Schrader, Anna Szprynger, Grzegorz Sztabiński, Jerzy Treliński, Anna Trochim, Jean-Pierre Viot, Tadeusz G. Wiktor, Mieczysław Wiśniewski.
![]() |