Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System i ENEA Wytwarzanie podpisały porozumienie na zaprojektowanie przyłączenia Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych do sieci przesyłowej gazu. Połączenie rurą, która będzie przechodzić w okolicach między Kozienicami, a Radomiem do Puław spowoduje zasilenie w gaz południowej części Mazowsza, które miało problemy z rozbudową przyłączy gazowych.
Enea Wytwarzanie w perspektywie czasowej zamierza zastąpić część wysłużonych już bloków węglowych gazowymi. W dniu 11 lutego odbyło się podpisanie porozumienia o przyłączenie Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych do sieci gazowej. Z informacji prasowej Gaz-System wynika, że umowa o przyłączeniu zostanie zawarta w 2023 roku, a dostawy będą mogły ruszyć w latach trzydziestych.
Gaz do elektrowni ma być dostarczany z gazociągu Gustorzyn-Wronów, który obecnie znajduje się na etapie uzyskiwania pozwoleń administracyjnych. Ten mający średnicę 1000 mm 300-kilometrowy gazociąg jest kluczowym ze względu na rozprowadzenie gazu wpływającego do północno-zachodniej części Polski z terminala LNG i Baltic Pipe.
W uroczystości udział wzięli Piotr Naimski - pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Marek Suski - przewodniczący Sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa, a także Artur Zawartko - wiceprezes zarządu spółki Gaz-System oraz wiceprezesi Enea Wytwarzanie Tomasz Siwak i Jan Mazurkiewicz.
Jako pierwszy głos zabrał pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski według, którego energetyka stanowi idealne podwaliny do budowy morskiej energetyki wiatrowej.
– To porozumienie, to druga część naszej strategii. Gaz bezpiecznie sprowadzony będzie używany do bezpiecznego wytwarzania energii w Polsce. Gaz w Kozienicach zastąpi wyeksploatowane, stare i nieefektywne bloki na węgiel kamienny. W naszej strategii energetycznej dążymy do tego, by źródła energii nieefektywne i technicznie wyeksploatowane zastępować najbardziej nowoczesnymi, które poprawiają jakość powietrza, mniej brudzą, a równocześnie wpisujemy się tą decyzją w generalną strategię Unii Europejskiej zmierzającą do obniżenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery - mówił minister Naimski.
Kolejno głos zabrał poseł Marek Suski, który podkreślał, iż podpisanie porozumienia jest między innymi czynnikiem zapotrzebowania do dążenia do poprawy klimatu w naszym kraju i strategii naszego państwa, które wpisuje się w europejską strategię obniżania emisji dwutlenku węgla.
- Kozienice będą wycofywać stare bloki, które są już wyeksploatowane i są już nieefektywne. Dzisiaj Polska zmierza w kierunku nowoczesnej energetyki i to jest taki bardzo milowy krok. Kozienice złożyły zapotrzebowanie do Gaz-Systemu, że będą chciały tam umieścić piece gazowe, Gaz-System wychodzi na przeciw rozbudowując sieć, która będzie doprowadzać właśnie gaz, który będziemy mieli dostarczany dzięki budowie i rozbudowie gazoportu w Świnoujściu - mówił poseł.
Poseł Marek Suski zwrócił uwagę na fakt, że połączenie rurą, która będzie przechodzić w okolicach między Kozienicami, a Radomiem do Puław spowoduje zasilenie w gaz południowej części Mazowsza, które miało problemy z rozbudową przyłączy gazowych.
Wiceprezes zarządu spółki Gaz-System Artur Zawartko podkreślił chęć wprowadzania na rynek energetyczny innowacji, które sprostają potrzebom nowoczesnej polskiej gospodarki.
- Podpisujemy porozumienie z naszym partnerem, grupą Enea na projektowanie gazociągu do przyłączenia Elektrowni Kozienice. Jest to drugi obszar naszej działalności, bardzo ważny obszar, ponieważ patrzymy jak zmienia się struktura energetyczna wytwórcza w naszym kraju, jak zmienia się zapotrzebowanie na gaz i nie możemy czekać, ani chwili z budowaniem odpowiednich gazociągów, które umożliwią sprostanie tym wyzwaniom, które niesie transformacja energetyczna. Wszystkim nam zależy, żeby w przyszłości było czystsze powietrze - powiedział wiceprezes Gaz-Systemu.
Wiceprezes zarządu do spraw strategii rozwoju Enei Wytwarzanie Tomasz Siwak podkreślił wartość tej jakże ważnej chwili, która stanowi wiele dla przyszłości i rozwoju grupy Enea. Wyraził także głębokie podziękowanie dla posła Marka Suskiego oraz pełnomocnika rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotra Naimskiego.
- Dzisiejszy dzień dla grupy Enea jest dniem kluczowym, bo po pierwsze pokazuje, że Enea jako drugi największy gracz energetyczny w Polsce potrafi szybko i elastycznie dostosowywać się do stawianych nowych wyzwań klimatycznych, społecznych oraz zmieniającego się otoczenia regulacji prawnych. Przede wszystkim pozwala nam jako Enei swobodnie i bezstresowo planować przyszłość i rozwój grupy w oparciu o nisko emisyjne źródła energii oparte o źródła zasilane gazem. Dzisiejszy dokument pozwala nam zaplanować rozwój i budowę takich źródeł w naszej największej systemowej elektrowni w Polsce napędzanej węglem kamiennym jaka znajduje się w Świerżach Górnych - mówił wiceprezes Tomasz Siwak.
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL |