Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Zielonym zorganizowana została wystawa tematyczna oraz "żywa lekcja" historii o honorowym obywatelu Pionek i przedwojennym dyrektorze Państwowej Wytwórni Prochu. Sylwetkę Jana Prota przybliżył profesor Marek Wierzbicki z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Na zaproszenie dyrekcji szkoły w obchodach Dnia Niepodległości uczestniczyli pracownicy radomskiej delegatury IPN, Bogusław Bek i Marek Wierzbicki. Profesor Wierzbicki przedstawił wykład urozmaicony multimediami, którego bohaterem był honorowy obywatel miasta Pionki "Dr inż. Jan Prot – legionista, major Wojska Polskiego, współtwórca przemysłu zbrojeniowego II RP, naukowiec, emigrant polityczny".
Uroczystości z okazji święta 11 listopada przygotowali nauczyciele i uczniowie Śniadeckiego: Renata Wasiłek, Aneta Zawadzka, Patryk Wróbel i Jacek Malicki. Pomagały tegoroczne maturzystki z klasy 4BT: Karolina Kacperczyk, Marta Kamela i Emilia Styś.
Profesor Marek Wierzbicki z radomskiej delegatury IPN przybliżył sylwetkę Jana Prota, honorowego obywatela miasta Pionki i przedwojennego dyrektora Państwowej Wytwórni Prochu.
Jan Prot - najmłodszy syn Nikodema Berlinerblau’a, urodził się 29 września 1891 roku w Warszawie. Uczęszczał do IV rządowego gimnazjum męskiego, z którego w 1905 roku został usunięty za udział w strajku szkolnym w obronie języka polskiego, zabronionego w szkołach średnich Królestwa po upadku powstania styczniowego. Przez pewien czas uczył się w domu, następnie pobierał nauki w Szkole Zrzeszenia Nauczycieli, a kiedy i ta szkoła została zamknięta przez rząd rosyjski, kontynuował naukę w ośmioklasowym gimnazjum filologicznym Kreczmara...
W styczniu 1949 roku Jan Prot został powołany do Polish University College w Londynie, gdzie na Wydziale Chemii prowadził wykłady i ćwiczenia laboratoryjne z chemii fizycznej. W 1950 roku uzyskał tytuł docenta. W latach 1950-1956 wykładał fizykę, chemię i matematykę w katolickim St. Michael’s College w Hearts. Pod koniec 1956 roku Jan Prot zmienił miejsce pracy na College w Woolwich koło Londynu z tym samym zakresem wykładów. Umarł przedwcześnie po krótkiej, nagłej chorobie w Londynie 19 lipca 1957 roku. Został pochowany w Brompton Oratory. W 2004 roku Jan Prot, dzięki staraniom jego syna prof. dr hab. Tomasza Prota, został uhonorowany tablicą pamiątkową umieszczoną w Urzędzie Miasta Pionki.
Maturzystki z klasy 4BT przygotowały wystawę na święto 11 listopada.
![]() |