Jak funkcjonują, ile osób zatrudniają, plan „A” i „B” w sprawie budowy 5 ciepłowni gazowych wraz z sieciami. W czwartek 9 września prezesi dwóch spółek miejskich ekoPionki (Piotr Pasek), PWKC (Robert Pyryt, Michał Golbert), członkowie rad nadzorczych spotkali się z radnymi oraz burmistrzem Pionek. Dla naszych czytelników mamy zapis wideo z tego spotkania.
Spotkanie przedstawicieli władz spółek miejskich z radnymi oraz burmistrzem miało charakter zamknięty. W sali Miejskiego Ośrodka Kultury sprawozdanie z działalności spółki ekoPionki przedstawił prezes Piotr Pasek. O poczynionych inwestycjach, etapach modernizacji systemu ciepłowniczego w Pionkach mówił prezes Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjno-Ciepłowniczego Robert Pyryt oraz drugi członek zarządu Michał Golbert.
Z informacji przedstawionej przez prezesa ekoPionki Piotra Paska wynika, że spółka zatrudnia na dzień dzisiejszy 45 osób na umowę o pracę i 12 na umowę zlecenie, w przeliczeniu na etaty 55 etatów. Spóła ma trzy podstawowe działy OOM, ODiZ, OGM. W ramach Oddziału Oczyszczania Miasta spółka zajmuje się zbiórką i wywozem nieczystości stałych, administracją targowiskami oraz świadczeniem usług transportowych w ramach komunikacji miejskiej. Tylko w 2020 roku odebranych zostało 4263 tony odpadów mieszkańców, a blisko 400 ton z działalności komercyjnej. Przy gospodarce oczyszczania miasta zatrudnionych jest 4 kierowców i 7 ładowaczy.
W ramach swojej działalności ekoPionki zajmuje się również administrowaniem wspólnotami mieszkaniowymi, prowadzeniem przeglądów technicznych budynków zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, usuwaniem awarii i ich skutków na wspólnotach i zasobach komunalnych, współpracą ze wspólnotami mieszkaniowymi w zakresie rozliczeń opłat eksploatacyjnych oraz z tytułu udziału w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej oraz nadzorem nad oświetleniem ulicznym. Spółka na dzień dzisiejszy administruje 81 wspólnot mieszkaniowych, sprząta 41 budynków.
Prezes Pasek szczegółowo omówił również kolejne gałęzie działalności jakimi zajmuje się spółka, a która obejmuje m.in. sprzątanie terenów miasta, odśnieżanie, posypywanie mieszanką ulic oraz chodników miejskich, pielęgnacja i utrzymanie zieleni miejskiej na terenach będących własnością Gminy Miasta Pionki czy prowadzenie przytuliska dla psów.
W trakcie spotkania przedstawione zostały również przychody spółki za rok 2018, 2019, 2020 oraz część 2021. Poniżej prezentujemy zestawienie za poszczególne lata.
Przychody na przestrzeni lat:
2018 r. 3.278.540
2019 r. 4.606.870
2020 r. 5.912.502
2021 r. 5.496.644
Wyniki finansowe za poszczególne lata
2018 r. strata 918.749,87
2019 r. strata 530.605,29
2020 r. strata 316.790,89.
2021 r. zysk za 7 miesięcy 67.604
- Każdego roku w koszty pozostałej działalności operacyjnej księgowana jest amortyzacja dodatniej wartości firmy w wysokości 581.815,24 zł., dlatego też jest to główna przyczyna ujemnego wyniku finansowego spółki. Amortyzacja dodatniej wartości firmy jest 5-cio letnia (20%), w związku z czym zakończy się w marcu 2023 roku. – wyjaśnił prezes ekoPionki Piotr Pasek
Wiceprezes Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjno-Ciepłowniczego Michał Golbert przedstawił zebranym stan realizacji zadań jakie wykonała spółka w ramach modernizacji działu gospodarki wodno-ściekowej. W ich ramach wykonano modernizację i porządkowanie sieci wodociągowych w rejonie ulicy Fabrycznej i Ośrodka Stawu Górnego. Uporządkowano również sieć wodociągową przy remontowanej obecnie ulicy Słowackiego. Zmodernizowano również wodociąg znajdujący się przy ulicy Kozienickiej.
Jedną z ważniejszych informacji jaką przedstawiła spółka, był stan realizacji etapów modernizacji systemu ciepłowniczego w Pionkach. Według założeń spółka planuje budowę 5 kotłowni gazowych wraz z sieciami. Prezes Robert Pyryt dość dokładnie omówił stan przygotowań i realizacji tego zadania, które jak się okazuje nie jest łatwe.
Jako jeden z pierwszych głos w dyskusji zabrał przewodniczący Komisji Budżetowej Rady Miasta Pionki Piotr Nowak. Przewodniczący zwrócił uwagę na brak obecności większej ilości radnych, którzy dzięki spotkaniu mogli zapoznać się z funkcjonowaniem spółek miejskich.
- Pierwsze takie na gorąco spostrzeżenie. Jestem zdziwiony, że jest nas tylko tyle radnych zainteresowanych dzisiejszym spotkaniem, bo to są tematy ważne, poruszane. Jak państwo widzą jest nas tylko cztery osoby. Funkcjonowanie spółek miejskich zawsze budziło kontrowersje. – mówił przewodniczący KB Piotr Nowak.
Głos w dyskusji zabrał również radny Grzegorz Wąsik oraz Dawid Jaroszek. Radni prócz oceny działalności obu spółek, które ocenili bardzo dobrze, skupili się głównie na omówieniu problemu budowy kotłowni gazowych przez PWKC oraz zbliżających się podwyżek cen za centralne ogrzewania.
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG |