Dzisiaj jest piątek, 19 kwietnia 2024 r., 110 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Co z setkami milionów na odbudowę fabryki prochu w Pionkach? Minister Sasin odpowiada posłowi Frysztakowi
Dodał: DL, 09-11-2021 08:59, odsłon: 3622
Fot. Pionki24, gov.pl
Fot. Pionki24, gov.pl

W 2018 roku w czasie spotkania z mieszkańcami Radomia Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów, zapowiedział szereg inwestycji w zakładzie zamiejscowym Mesko SA – ZPS Pionki. Według zapewnień premiera Mateusza Morawieckiego, do zakładów w Pionkach miało trafić około 300 mln zł dofinansowania na rozbudowę linii produkcyjnych nitrocelulozy. Poseł Konrad Frysztak wysłał w tej sprawie interpelację, do której ustosunkował się minister aktywów Jacek Sasin.

Jak podkreśla w swojej interpelacji poseł Konrad Frysztak, zapowiedzi prezesa Rady Ministrów, dotyczące wielomilionowej inwestycji nie zostały zrealizowane. - Jako poseł na Sejm RP wybrany z Radomia i ziemi radomskiej jestem bardzo zaniepokojony sytuacją w spółce Mesko, a w szczególności w zakładach w Pionkach. Sytuację pogarszają również ostatnie doniesienia medialne, według których Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi czynności w sprawie nieprawidłowości, do których mogło dojść w spółce Mesko w latach 2015–2021 – pisze poseł Konrad Frysztak.

 

W związku z tym poseł Frysztak skierował do ministra Sasina kilka pytań, w tym między innymi odnoszących się do aktualnego etapu odbudowy Fabryki Prochu w Pionkach, zakupu maszyn w związku z wyżej wspomnianymi zapowiedziami, czy potwierdzeniem informacji jakoby część zakupionych maszyn straciła już gwarancje producenta. Poseł poruszył temat także śledztwa CBA, a dokładnie wpływu jaki może ono mieć na rozbudowę ZPS Pionki. Kluczowymi pytaniami były między innymi te odnoszące się do terminu uruchomienia nowej linii produkcyjnej nitrocelulozy, czy ilości zatrudnienia w rozbudowanym zakładzie w Pionkach, a także całkowitego kosztu inwestycji w ZPS Pionki i terminu jej zakończenia.

 

Odpowiedź ministra

 

W udzielonej odpowiedzi przez ministra Jacka Sasina czytamy, że Ministerstwo Aktywów Państwowych nie prowadzi inwestycji w Pionkach i nie nadzoruje bezpośrednio jej realizacji. Jak podkreśla przekazane w odpowiedzi na interpelację Posła Frysztaka wyjaśnienia oparte są na informacjach uzyskanych z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a inwestycja odbudowy fabryki prochu w Pionkach obejmuje między innymi wielobranżowe prace przy wznoszeniu nowych budynków produkcyjnych, modernizacja bieżącej infrastruktury, zwiększenie bazy magazynowej oraz zakup nowoczesnych maszyn do produkcji prochu, łusek spalających się, montażu amunicji wielkokalibrowej.

 

- Prowadzone są postępowania o udzielenie zamówienia na wznoszenie kolejnych budynków oraz prace projektowe w zakresie budynków, budowli i infrastruktury. W części związanej z realizacją inwestycji pod względem zabezpieczenia w park maszynowy oraz urządzenia przewidziane w technologii produkcji, prowadzone są obecnie postępowania zakupowe. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem oraz biznesplanem i ich aktualizacjami. Ponadto spółka prowadziła prace mające na celu uznanie terenów w Pionkach za tereny zamknięte. Wybór technologii i maszyn znajduje się na etapie kontraktowania i przebiega zgodnie z harmonogramem. Do chwili obecnej zakupiono oraz dostarczono 21 maszyn i urządzeń wraz z oprzyrządowaniem. Część maszyn nie została jeszcze zamontowana i uruchomiona, ponieważ budynki docelowe, w których będą instalowane aktualnie powstają – odpowiada minister Sasin.

 

Jak czytamy dalej spółka przechowuje maszyny przeznaczone do instalacji w odpowiednich warunkach magazynowych, zgodnie ze wskazaniami dostawców, a ich stan techniczny nie ulega z tego powodu pogorszeniu.


- W ostatnich latach poniesiono wydatki dotyczące remontu i adaptacji budynków oraz zakupu maszyn i urządzeń na potrzeby produkcji prochów jednobazowych, jednobazowych modyfikowanych i wielobazowych, a także budowę instalacji do produkcji elementów amunicji wielkokalibrowej – pisze dalej minister.


- Opracowany w 2019 r. biznesplan tej inwestycji nie uwzględniał i nie mógł uwzględniać okoliczności związanych z pandemią wirusa SARS-Cov2, jaka wybuchła na początku 2020 r. i związanymi z nią lockdownami, obostrzeniami i ograniczeniami, dotyczącymi nie tylko funkcjonowania samej spółki, ale także potencjalnych wykonawców robót budowlanych, dostawców maszyn i urządzeń (w tym pochodzących tych, które pochodziły z zagranicy). Jednocześnie spółka Mesko S.A. złożyła wniosek dotyczący wydłużenia terminu inwestycji na 2024 rok – dodaje na koniec minister Sasin.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Panie Frysztak, gdzie ta nowoczesna poczekalnia na dworcu Pionki Zachodnie? Tak się Pan lansowaleś z miejscowym samorządem, a od marca bieda na dworcu. Ludzie jadący do pracy, młodzież jadąca do szkół moknie na deszczu i marznie. Wstyd!!!
09-11-2021, 09:52:21
+ 57
- 6
odpowiedz
Masz rację, huczne zapowiedzi co to nie będzie, poczekalnie otwarte, kasy biletowe otwarte.... a tu wielkie g..no.
09-11-2021, 12:13:07
+ 93
- 4
odpowiedz
VIP
Cała kasa pójdzie na granicę ! Niemcy posiadają wojska obrony cybernetycznej , My grupę rekonstrukcyjną . Antoni krzyczał wczoraj w Sejmie o 300 tys. armii .
Wojna propagandowa pis / bez NATO i Unii / i pytanie : Polska sobie sama poradzi ? Mamy XXI wiek . Samoizolacja nie służy Narodowi . Poprosić fachowców od rozwiązywania podobnych problemów ." Fachowców" z pis , no cóż.... znamy.
Dodane obrazki:
10-11-2021, 07:23:04
+ 133
- 11
odpowiedz
Czy do chwili obecnej Polska sobie nie radzi? Co zaprosić FRONTEX, gdzie te biurka umiejscowić? A może zatrudnić Wermacht?
14-11-2021, 12:49:26
+ 4
- 20
odpowiedz
VIP
To nie biurka, a profesjonalni negocjatorzy!
Za dużo tvpis i mądrości pewnego Mateusza .

Polska bez Unii i Stanów Zjednoczonych może śpiewać : jak to na wojence ładnie ! Rosja , od której zależy Białoruś , nakryje Polskę czapkami w kilka dni . Mają armię . My grupy rekonstrukcyjne i brak profesjonalnych polityków . Szkoda żołnierzy , bo gra toczy się gdzie indziej . Szkoda zmanipulowanych migrantów . Zwykły człowiek ma trudności rozwikłać : co jest grane ?

Dodane obrazki:
15-11-2021, 06:20:22
+ 69
- 5
odpowiedz
A może za dużo oko.press niektórzy oglądają i piszą później głupoty????
15-11-2021, 17:24:52
+ 2
- 6
odpowiedz
VIP
CNN , BBC News , bo pis blokuje dostęp dziennikarzom .
Litwa rozwiązała podobny problem , ale to kraj mądrze rządzony . Nie pozuje na mesjasza Europy i nie kłóci się z całym światem . Naiwni pisokatowyznawcy myślą , że polska służba zdrowia wygląda jak w Leśnej Górze . Gdy trafią do szpitala w realu ...szok . NASA i sonda Lucy , a z drugiej strony ciemnogród w XXI wieku. Każdy widzi to , co ogarnia Swoim rozumem .
Dodane obrazki:
16-11-2021, 06:08:45
+ 42
- 3
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. Powiat Radomski
Pracownicy Starostwa Powiatowego w Radomiu i uczniowie szkół powiatowych:...
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
Nowoczesny Pionkowski Manhattan, który od wielu lat był miejską kolebką h...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Aktualnie trwają intensywne prace budowlane przy budowie zadaszenia sztucznego l...
Wicewojewoda Artur Standowicz oraz wiceburmistrz Pionek Kamila Kaczorowska. Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
Uroczystość podpisania umowy z udziałem wicewojewody Artura Standowicza odbyła s...
Fot. archiwum Pionki24
Grupa Tymex Boxing Promotion organizowała najlepsze w Polsce gale bokserskie w 2...
„Practice makes perfect” powtarzają Anglicy i nie da się ukryć, że w...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Ulica Kolejowa w Pionkach została zamknięta dla ruchu. Prowadzone są tam prace r...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 4 oraz Ośrodka Szkolenia Komendy ...
fot.PPL
Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" szuka pracowników na stanowis...
W tym roku na remonty i konserwacje mazowieckich zabytków samor...
Fot. Marcin Kucewicz
Już można oglądać w radomskiej Elektrowni rewelacyjną wystawę fotograficzną Wojc...
Foto/wideo: Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
W maleńkim zrujnowanym domu w niewielkiej wsi Kamyk, w gminie Pionki, mieszka 51...
Fot. esesja.tv
W piątek, 10 grudnia radni Powiatu Radomskiego podczas sesji nadzwyczajnej wyraz...
Fot. Policja Mazowiecka
Podczas tygodniowych działań grupy SPEED na terenie miasta i powiatu radomskiego...
Przedstawiamy kalendarz projekcji kina w Mazowieckim Centrum Sztuki Współ...
Fot. archiwum Pionki24/www.pionki.pl
Od 8 do 9 grudnia odbyło się 11. Forum Rozwoju Mazowsza, najważniejsze wydarzeni...
Fot. archiwum - Nadleśnictwo Kozienice
Na krwiodawców, którzy 16 grudnia podzielą się z potrzebującymi da...
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
Mówi się, że sercem miasta jest jego stolica handlu, a bez wątpienia taki...
fot.MOK
W czwartek w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbyły się eliminacje rejonowe ...
Fot. czytelnik
W czwartek, 9 grudnia w miejscowości Suskowola doszło do tragicznego w skutkach ...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
Jednym z najczęściej wybieranych materiałów na ubrania jest bawełna. To połączenie wygody, wysokiej jakości i trw...
fot.Energy Szkoła Językowa w Pionkach
Kursy metodą Teddy Eddie pokochały już setki dzieci i rodziców w całej Polsce. Teraz dzięki nowo otwartej plac&oa...
Pewne zawody zanikają, a w ich miejsce pojawiają się inne. Tak było zawsze. Ostatnio jednak trend ten jest bardziej wido...
Przebudowa lotniska w Radomiu to inwestycja Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". Ma zostać oddane do użytku w ...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992