W nauce języków ważna jest nie tylko gramatyka ,ale również słownictwo. Bez znajomości różnych słówek ,wyrażeń czy idiomów ciężko jest nam się porozumieć.
1.Ucz się i poznaj słownictwo angielskie powtarzając je na bieżąco.
Możesz stworzyć ,,repetytorium słownictwa’’, w którym będziesz gromadzić poznane słownictwo. Aby ułatwić mózgowi tworzenie połączeń między poszczególnymi słowami i wyrażeniami podziel je na działy tematyczne.
Ucząc się powinniśmy skupić się na jednym temacie na raz. Dobrym pomysłem będzie stworzenie planu nauki ,w którym rozłożysz sobie tematy na poszczególne dni. Warto także zaznaczyć ,że jedną ze skuteczniejszych metod nauki słówek jest uczenie się ich w kontekście. Mając dane słowo trzeba ułożyć z nim zdanie. Ponadto ,aby nauczyć się ich stosowania możesz zacząć prowadzić pamiętnik ,w którym będziesz pisać krótkie ,anglojęzyczne wypowiedzi. W ten sposób uświadomisz sobie jakich słówek ci brakuje.
2.Ucz się partiami.
Ucząc się łatwo przesadzić z nakładaną na siebie ilością materiału i czasem jaki spędzimy na nauce. Znacznie efektywniejszym sposobem będzie wybranie najważniejszych i najpotrzebniejszych słówek oraz częsta nauka w krótkich sesjach.
3.Czytaj książki, ebooki i blogi w języku angielskim.
Czytanie anglojęzycznych książek zdecydowanie ułatwi naukę słówek z tego względu ,że są one już podane w kontekście. Dodatkowo wiele słówek sie powtarza ,toteż mózg procesuje je z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej.
4.Ćwicz różne aspekty języka.
Ucząc się słownictwa warto skupić się ,także na ich wymowie oraz zastosowaniu ,a nie tylko ich pisowni. Nie zapominaj ,także o gramatyce ,która jest równie ważna jak słownictwo.
Aby ćwiczyć te aspekty możesz mówić do siebie na głos. Opisuj to co obecnie robisz w języku angielskim. Możesz również powtarzać za lektorem. Dzięki temu nie tylko zapamiętasz to słówko ,ale także zaczniesz pracować nad jego wymową.
5.Sposób nauki dopasuj do siebie.
Pamiętaj ,że każdy z nas jest inny i nie wszystkie metody są dla każdego skuteczne. Warto przetestować kilka i pozostać przy tych ,które są dla nas najbardziej efektywne. Odnosi się to również do pory na naukę. Ustal sobie swoją indywidualna porę do nauki, wtedy kiedy czujesz ,że najlepiej przyswajasz nowe informacje.
Uwierz w swoje możliwości i nie zniechęcaj się. Daj sobie czas, aby twój mózg mógł oswoić się ze słownictwem.
6.Słuchaj podcastów w języku angielskim.
Kolejnym sposobem, jest słuchanie interesujących cię podcastów w języku angielskim. Dzięki temu poznasz słownictwo związane z twoimi zainteresowaniami ,co zmotywuje cię do nauki. Pamiętaj o robieniu notatek ,żeby lepiej zapamiętać poznane słówka i móc do nich wracać.
7.Poszerzają słownictwo oglądając filmy.- dla zaawansowanych
Należy mieć na uwadze to ,aby dostosować oglądany film do swojego poziomu. Wskazówka ta jest raczej skierowana dla osób nieco bardziej zaawansowanych ze względu na to ,iż w dużej ilości filmów stosowany jest np. język branżowy. Przez to możesz nie rozumieć fabuły ,a co za tym idzie nie przyswoisz nowego słownictwa ,co może całkowicie zniechęcić cię do nauki języka.
Poprzez oglądanie filmów czy też seriali w języku angielskim nie tylko poszerzysz słownictwo ,ale również ćwiczysz rozumienie ze słuchu. Podczas oglądania rób notatki z nowo poznanego słownictwa ,a jeśli coś jest niezrozumiałe możesz zatrzymać film i cofnąć go.
- Słownictwo jest ważnym elementem nauki języka ,toteż warto poznawać je ,aby móc mówić płynnie i z łatwością komunikować się w języku angielskim. Opracowałem 7 pomocnych wskazówek ,których realizacja przyniesie owocne efekty. - powiedział nauczyciel 4English mgr Marcin Rębiś.
mat./sp/4E
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG |