[ZDJĘCIA] Szkoła Podstawowa im. Kochanowskiego w Jaroszkach (gmina Pionki) ma już 80 lat. Przy udziale wielu zaproszonych gości w miniony piątek 17 października placówka obchodziła swój jubileusz. Dyrektor szkoły Anastazja Jasek odebrała mnóstwo życzeń i gratulacji.
GALERIĘ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI MOŻECIE OBEJRZEĆ TUTAJ
PAMIĄTKOWE TARCZE
Podczas uroczystości uczniowie przedstawili historię szkoły. Wystąpił też szkolny zespół Cyraneczka, a uczniowie klas pierwszych w tym ważnym dniu dla podstawówki w Jaroszkach złożyli swoje ślubowanie. Wanda Rojek, emerytowana nauczycielka odsłoniła pamiątkową tablicę z tarczami, na których wygrawerowano imiona i nazwiska dyrektorów oraz nauczycieli pracujących w Szkole Podstawowej w Jaroszkach. Zaproszeni goście mieli też możliwość obejrzenia kronik szkoły oraz fotoreportażu pod tytułem "Z kart historii szkoły".
Jubileusz podstawówki w Jaroszkach zbiegł się z oddaniem do użytku placu zabaw przy szkole, przy którym biało-czerwoną wstęgę przecinał wójt Mirosław Ziółek.
W 80-leciu Szkoły Podstawowej w Jaroszkach uczestniczyło wielu zaproszonych gości. Władze samorządowe, księża, przyjaciele szkoły, sponsorzy, emerytowani nauczyciele, mundurowi, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i byli uczniowie. Lista była naprawdę bardzo długa.
Wanda Rojek odsłoniła pamiątkową tablicę z tarczami, na których wygrawerowano nazwiska wszystkich dyrektorów szkoły w Jaroszkach
HISTORIA
Szkoła Podstawowa w Jaroszkach powstała w 1934 roku, ale lekcje odbywały się już dużo wcześniej, bo od 1918 roku. Początkowo uczono w domach bogatszych gospodarzy. W 1924 roku pracę w Jaroszkach rozpoczął Józef Kosior. Wspólnie z mieszkańcami postanowił wybudować szkołę. Dużą pomocą służył ówczesny wójt Jedlni, Stanisław Drela. Budowę rozpoczęto w 1930, a ukończono z niemałym trudem w 1934 roku. Szkołę stanowiły dwie klasy oraz pomieszczenie mieszkalne dla nauczyciela. Kierownikiem został Stanisław Cytryniak. Swoją funkcję sprawował do wybuchu II wojny światowej. Potem budynek zajęli Niemcy, kierownika aresztowano i wywieziono do Oświęcimia, gdzie zginął.
Po wojnie, mimo zniszczeń, rozpoczęto naukę. Pierwszym kierownikiem został pan Zasada, potem zastąpił go pan Szczepanowski. Dobudowano jeszcze dwie sale. Kolejnym dyrektorem była Alina Mąkosa. Szkoła przeszła reformę i uczniowie klas VI-VII musieli kontynuować naukę w Jedlni. Po paru latach przywrócono VIII-klasowe nauczanie, a dyrektorami byli Jadwiga Wolska i pan Jaśkiewicz. Od 1987 roku szkołą w Jaroszkach zarządza Anastazja Jasek. Przez ten czas powstały kolejne, nowocześnie wyposażone sale, toalety, boisko wielofunkcyjne i plac zabaw.
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW |