Dzisiaj jest niedziela, 28 kwietnia 2024 r., 119 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Czy moloch stanie w ścisłym centrum? Mieszkańcy protestują!
Dodał: admin, 26-05-2015 10:02, odsłon: 8695
Fot.MarBas/Kozienice24.pl
Fot.MarBas/Kozienice24.pl

Decyzja o budowie przez PKP PLK S.A. wieży telekomunikacyjnej w ścisłym centrum Garbatki-Letnisko wywołała wiele kontrowersji. Kilkudziesięciometrowy obiekt miałby stanąć pomiędzy dworcem kolejowym, a Pomnikiem Ofiar Oświęcimskich przy ul. Kolejowej. Przeciwni tej inwestycji są zarówno mieszkańcy, jak i władze gminy, ale ich dotychczasowe sprzeciwy nie przynoszą efektów. - Nikt nawet nie zapytał nas o zdanie - słyszymy.

Początki tej sprawy sięgają lutego 2015 roku. Wówczas to do Urzędu Gminy w Garbatce-Letnisko trafiło obwieszczenie wojewody mazowieckiego, z którego wynikało, ze wszczęto postępowanie administracyjne w celu ustalenia lokalizacji inwestycji. W piśmie określona została konkretna działka pod budowę ''obiektu radiokomunikacyjnego'' sieci łączności bezprzewodowej GSM-R, czyli sieci kolejowej. Z racji, że jest to teren zamknięty (własność PKP) i nie posiada on miejscowego planu zagospodarowania, to temat ten rozpatruje właśnie wojewoda.

 

Zakres inwestycji obejmuje wieże wraz z odgromnikiem o wysokości nawet do 47 metrów (!), kontener technologiczny, utwardzenie terenu, przyłącze energetyczne, instalację zasilającą, drogę dojazdową oraz ogrodzenie.

 

Wieża stanie w pobliżu Pomnika Ofiar Oświęcimskich.

 

Gmina walczy o swoje

 

- Nikt nawet nie konsultował z nami tej decyzji, nie zapytał nas o zdanie. Tak naprawdę to zostaliśmy poinformowani  o fakcie dokonanym - wyjaśnia Teresa Fryszkiewicz, sekretarz gminy.

 

Z perspektywy prawnej, gmina nie miała nic do powidzenia. - Zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego, musieliśmy się dopiero ubiegać, aby w ogóle być stroną w tej sprawie - tłumaczy sekretarz.

 

Mimo trudności, władze gminy próbują walczyć z niefortunną inwestycją.

 

- Wyrażamy sprzeciw, co do powstania betonowej wieży w centrum Garbatki-Letnisko, która będzie naruszała walory krajobrazowe i letniskowo-rekreacyjne miejscowości i będzie miała negatywny wpływ na ład przestrzenny oraz objęte ochroną cenne tereny przyrodnicze - protestowały władze gminy w jednym z pism do wojewody. Swoje uwagi skierowali także do PKP PLK S.A.

 

- To nie jest tak, że my nie chcemy tej wieży i już. Zaproponowaliśmy kolejom inne miejsca na lokalizację tego obiektu, jednak odrzucono naszą prośbę - mówi Fryszkiewicz.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy inwestorów.

 

- Podstawowym zadaniem systemu GSM-R jest zapewnienie bezpieczeństwa ruchu kolejowego, transmisji danych dla systemu kontroli jazdy pociągu oraz zwiększenie przepustowości na linii. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowują się do zastąpienia klasycznej krótkofalowej komunikacji radiowej systemem cyfrowym. W dużym uogólnieniu, można porównać ten proces do zastąpienia analogowej telewizji naziemnej cyfrową. W Garbatce maszt zostanie zbudowany w możliwie najdogodniejszym dla takiego przedsięwzięcia miejscu  - komentuje krótko Maciej Dutkiewicz z PKP PLK S.A. O usytuowaniu wieży w innym miejscu nie ma mowy.

 

 Teren pod inwestycję należy do PKP.

 

Natura - naturą, ale wieża...

 

Co ciekawe, teren przewidziany pod inwestycję położony jest na obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Ostoja Kozienicka oraz w odległości około 500 m od specjalnego terenu ochrony siedlisk Natura 2000 Puszcza Kozienicka. Mało tego znajduje się on w otulinie Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz otulinie Rezerwatu Przyrody Krępiec.

 

- Z tymi terenami wiąże się ogrom ograniczeń, a zwykli mieszkańcy mają  z tego powodu wiele problemów, bo każda najmniejsza inwestycja wymaga opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, podobnie jest z inwestycjami gminnymi. Powoduje to konieczność przygotowywania każdorazowo dodatkowych dokumentów i spełniania wyśrubowanych wymagań. Wystarczy przypomnieć sobie przykład rewitalizacji zbiornika wodnego na Polance - zaznacza Teresa Fryszkiewicz i dodaje: - Jak widać, przy takich projektach przyroda przestaje być istotna .

 

Decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wydaje w omawianym przypadku Wojewoda Mazowiecki, zaś Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska  w Warszawie uzgadnia projekt decyzji pod kątem zgodności z przepisami z zakresu ustawy o ochronie przyrody.

 

Według RDOŚ inwestycja ta zgodna jest z ustawą o ochronie przyrody, dlatego urzędnicy nie widzą przeciwwskazań do jej realizacji.

 

- Uznano, że inwestycja nie wpłynie znacząco na przedmioty ochrony obszarów Natura 2000 (gatunki ptaków oraz siedliska podlegające ochronie) oraz na wartości przyrodnicze okolicznych terenów. Lokalizacja przedsięwzięcia w otulinie parku również nie narusza ograniczeń obowiązujących na jego terenie, gdyż zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody wszelkie wprowadzone zakazy nie dotyczą inwestycji celu publicznego - wyjaśnia Antonowicz, rzecznik RDOŚ.

 

A co z walorami turystycznymi miejscowości letniskowej? - Badanie wpływu inwestycji na walory krajobrazowe i turystyczne pozostaje poza kompetencjami naszej instytucji - tłumaczy Antonowicz.

 

W tej sytuacji tory wydają się bardziej dzielić niż łączyć.

 

Nic o nich, bez nich

 

W sprawę czynnie włączyli się także sami mieszkańcy, którzy zwrócili się do wojewody mazowieckiego. - Uważamy, że postawienie tak wysokiego masztu w pobliżu naszych zabudowań będzie miało niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Promieniowanie elektryczne, elektromagnetyczne i radiowe, emitowane przez urządzenia zainstalowane na maszcie, będą zakłócały działanie urządzeń radiowych i telekomunikacyjnych w naszych domach. Najbliższe zabudowania znajdują się w odległości około 50 metrów od planowanej wieży.  Większość z nas to osoby starsze, które na co dzień korzystają z urządzeń elektronicznych jak słuchawki douszne, ciśnieniomierze, itp. - obawiają się okoliczni mieszkańcy. W sumie pod pismem protestacyjnym podpisało się 67 osób.   

        

Na ich zarzuty odpowiada PKP PLK S.A.

 

- Inwestycja posiada wszystkie wymagane zgody i opinie środowiskowe. Postawienie masztu nie stworzy żadnego zagrożenia dla zdrowia okolicznych mieszkańców. Obiekty te są stawiane na terenie całego kraju i zawsze odbywa się to z najwyższą dbałością o komfort i bezpieczeństwo osób, które mieszkają w pobliżu - uspokaja ich Maciej Dutkiewicz.

 

Już wkrótce do wieży kościelnej dołączy druga - kolejnowa.

 

Przegrana sprawa?

 

W maju wojewoda mazowiecki wydał decyzję, na mocy której nie ma przeciwwskazań, aby wieża stanęła na spornej działce.

 

- Rozpatrując wnioskowane przez gminę uwagi, organ nie przychylił się do argumentów strony. Linia kolejowa (...) wymaga prac modernizacyjnych. Nie wprowadza nowego sposobu zagospodarowania terenu, a jedynie jest wyposażana w nową infrastrukturę kolejową, poprawiającą zarówno jakość świadczonych przez przewoźnika usług, jak i podnosząc  bezpieczeństwo przejazdów. (...) Pełnomocnik inspektora podtrzymał swoje stanowisko w sprawie lokalizacji wieży podkreślając, że realizacja  inwestycji prowadzona jest ze względu na program modernizacji polskiej kolei oraz konieczność dostosowania infrastruktury do standardów europejskich- czytamy w uzasadnieniu.

 

Idąc dalej, Urząd Wojewódzki, wskazuje na to, że ''istniejącą linia kolejowa znacznie poprawia dostępność tego terenu, a więc zwiększa jego atrakcyjność turystyczną, którą gmina uznaje za swój największy atut" - czyżby wieża miała być nową atrakcją Garbatki-Letnisko?

 

 

Autor: MarBas/Kozienice24

Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Jak to nie rozumiem tego gdy w Pionkach w parafi najświętrzej maryi panny chciano wybudować wierze kościelną o wysokości jak pamiętam 35-40metrów to nie pozwolono bo mówiono że za blisko jest lotnisko Dęblin i Radom -sadków i morze zawadzić jakiś szkoleniowy samolot, i wierzę tsza było obniżyć a tu co dopiero mówić o Gerbatce letnisko to dopiero by było jedne wielki gówno? temu wojewodzie to chyba palą się styki pod kopółką on nie wie co mówi chora bania.
28-05-2015, 02:42:23
+ 1
- 4
odpowiedz
VIP
Garbatka Letnisko, w tej swojej zalesionej części, to jak dla mnie piękne miejsce. Praktycznie o każdej porze roku. Uwielbiam wycieczki rowerowe w tamte okolice.
28-05-2015, 08:21:46
+ 4
- 3
odpowiedz
"...wierza z kopółką..." grubo
319
29-05-2015, 09:26:16
+ 4
- 1
odpowiedz
Tylko KASA się liczy !!! A te tory to można zdemontować i sprzedać na złom w dwa tygodnie !!! Tak jak te co prowadziły na PRONIT !!!
29-05-2015, 21:43:25
+ 5
- 3
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. Powiat Radomski
Pracownicy Starostwa Powiatowego w Radomiu i uczniowie szkół powiatowych:...
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
Nowoczesny Pionkowski Manhattan, który od wielu lat był miejską kolebką h...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Aktualnie trwają intensywne prace budowlane przy budowie zadaszenia sztucznego l...
Wicewojewoda Artur Standowicz oraz wiceburmistrz Pionek Kamila Kaczorowska. Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
Uroczystość podpisania umowy z udziałem wicewojewody Artura Standowicza odbyła s...
Fot. archiwum Pionki24
Grupa Tymex Boxing Promotion organizowała najlepsze w Polsce gale bokserskie w 2...
„Practice makes perfect” powtarzają Anglicy i nie da się ukryć, że w...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Ulica Kolejowa w Pionkach została zamknięta dla ruchu. Prowadzone są tam prace r...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 4 oraz Ośrodka Szkolenia Komendy ...
fot.PPL
Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" szuka pracowników na stanowis...
W tym roku na remonty i konserwacje mazowieckich zabytków samor...
Fot. Marcin Kucewicz
Już można oglądać w radomskiej Elektrowni rewelacyjną wystawę fotograficzną Wojc...
Foto/wideo: Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
W maleńkim zrujnowanym domu w niewielkiej wsi Kamyk, w gminie Pionki, mieszka 51...
Fot. esesja.tv
W piątek, 10 grudnia radni Powiatu Radomskiego podczas sesji nadzwyczajnej wyraz...
Fot. Policja Mazowiecka
Podczas tygodniowych działań grupy SPEED na terenie miasta i powiatu radomskiego...
Przedstawiamy kalendarz projekcji kina w Mazowieckim Centrum Sztuki Współ...
Fot. archiwum Pionki24/www.pionki.pl
Od 8 do 9 grudnia odbyło się 11. Forum Rozwoju Mazowsza, najważniejsze wydarzeni...
Fot. archiwum - Nadleśnictwo Kozienice
Na krwiodawców, którzy 16 grudnia podzielą się z potrzebującymi da...
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
Mówi się, że sercem miasta jest jego stolica handlu, a bez wątpienia taki...
fot.MOK
W czwartek w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbyły się eliminacje rejonowe ...
Fot. czytelnik
W czwartek, 9 grudnia w miejscowości Suskowola doszło do tragicznego w skutkach ...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
Jednym z najczęściej wybieranych materiałów na ubrania jest bawełna. To połączenie wygody, wysokiej jakości i trw...
fot.Energy Szkoła Językowa w Pionkach
Kursy metodą Teddy Eddie pokochały już setki dzieci i rodziców w całej Polsce. Teraz dzięki nowo otwartej plac&oa...
Pewne zawody zanikają, a w ich miejsce pojawiają się inne. Tak było zawsze. Ostatnio jednak trend ten jest bardziej wido...
Przebudowa lotniska w Radomiu to inwestycja Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". Ma zostać oddane do użytku w ...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:



ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992