W powiecie radomskim jak dotąd nie odnotowano potwierdzonego przypadku koronawirusa, a w szpitalach w Pionkach i Iłży nie przebywa żaden pacjent z jego objawami czy podejrzeniami. Starostwo Powiatowe w Radomiu na bieżąco przekazuje do samorządów miejskich i gminnych odpowiednie informacje oraz najnowsze instrukcje dla mieszkańców – wszystko to pod nadzorem sanepidu i innych służb.
Zarówno w szpitalu w Iłży, jak i Pionkach na oddziałach wewnętrznych jest obecnie pełne obłożenie. Najwięcej pacjentów to osoby starsze z chorobami przewlekłymi lub powikłaniami pogrypowymi. Szpitale funkcjonują normalnie, ale w związku z występowaniem koronawirusa, już od dłuższego czasu personel stosuje profilaktykę i działania zaradcze.
Pacjenci, przyjmowani na oddziały, przechodzą szczegółowy wywiad lekarski, są od nich pobierane wymazy do analizy laboratoryjnej. Personel szpitalny posiada podstawowy sprzęt ochronny, jak maseczki, rękawice i odzież. Obie placówki są w stałym kontakcie z sanepidem i ministerstwem zdrowia.
Nie ma przypadków koronawirusa
W czwartek po południu w Starostwie Powiatowym odbyło się również spotkanie robocze z dyrekcjami szpitali, lekarzami i przedstawicielem Sanepidu.
- Najważniejszą kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego pacjentom i personelowi naszych szpitali. Zabezpieczyliśmy podstawowe środki ochronne, a nasze placówki są w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi. Jak dotąd nie ma ogłoszonego stanu epidemii, w powiecie radomskim nie odnotowano potwierdzonego przypadku koronawirusa, a w szpitalach w Pionkach i Iłży nie przebywa żaden pacjent z objawami czy podejrzeniami koronawirusa – podkreślił Roman Frąk, wicestarosta radomski, organizator spotkania.
Sanepid uspokaja
Witold Barwicki, zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Radomiu i zarazem epidemiolog, przedstawił aktualną sytuację w związku z globalnymi zarażeniami koronawirusem.
- Dane, jakie napływają ze świata, nie są optymistyczne, ponieważ w przypadku koronawirusa notowana jest większa liczba zgonów niż w przypadku dotychczasowych globalnych epidemii. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że koronawirus to tak naprawdę inna postać wirusa zwykłej grypy sezonowej, na którą po powikłaniach umiera rocznie więcej ludzi i to na całym świecie, a mieszkańcy Azji Południowo – Wschodniej są genetycznie mniej odporni na szczepy wirusów grypopodobnych – mówił Witold Barwicki. - Dlatego często bardzo trudno stwierdzić, czy w statystyce koronawirusa nie umieszczono kogoś, kto ma grypę jako zarażonego 2019-nCoV, i z drugiej strony zgon, spowodowany powikłaniami pogrypowymi, mógł być też przypisany nowemu wirusowi – tłumaczył epidemiolog.
Chociaż formalnie nie ogłoszono stanu epidemii, realizowane są już wytyczne, zawarte w wojewódzkim planie zarządzania kryzysowego, jak na przykład sprawdzenie stanu dostępnych łóżek w szpitalach i liczby personelu, który zostałby zaangażowany do dalszych działań.
Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną infolinię w sprawie koronawirusa: 800-190-590, gdzie można dowiedzieć się, co robić w związku z podejrzeniem zarażenia.
Działania polskich służb sanitarnych skupiają się głównie na przecinaniu nitek, łączących ogniska koronawirusa z naszym krajem. Jest to niezwykle trudne, ale jak dotąd spełnia swoje zadanie, choć ministerstwo zdrowia nie ma wątpliwości, że przypadki koronawirusa mogą pojawić się w Polsce.
Koronawirus – objawy, zalecenia, profilaktyka
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
źródło: Powiat Radomski
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG |