Dzisiaj jest sobota, 18 maja 2024 r., 139 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Historia jednej inwestycji. Tor Pionki - ostatni ślad rok 2009
Dodał: JaW, 15-03-2013 13:17, odsłon: 9714

Wiosną 2013 roku miały rozpocząć się pierwsze prace przy budowie toru do wyścigów motocyklowych w okolicach Pionek. Tak przynajmniej zapewniał we wrześniu 2012 roku Piotr Surowiec, reprezentujący spółkę Polskie Tory Wyścigowe. Co zmieniło się od tamtego czasu? Praktycznie nic.

Od ponad trzech lat opisujemy problemy, z jakimi zmagał się inwestor, żeby rozpocząć budowę toru. Głównie chodziło o uzyskanie pozwoleń środowiskowych i wykonanie koniecznych raportów oddziaływania inwestycji na środowisko.

 

OSTATNI ŚLAD INWESTYCJI - ROK 2009

Jak udało nam się dowiedzieć ostatnie dokumenty w sprawie budowy toru do wyścigów motocyklowych wpłynęły do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie w 2009 roku! Od tamtej pory nie ma żadnych śladów tej inwestycji!

 

- 23 września 2009 roku wydane zostało postanowienie, w którym stwierdzono obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Określony został zakres raportu dla tego przedsięwzięcia. W dniu 20 października 2009 roku wójt gminy Pionki wydał postanowienie, w którym nałożył na spółkę Polskie Tory Wyścigowe obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie motoryzacyjnego toru szkoleniowo-wyścigowego. Inwestorem w obu przypadkach były Polskie Tory Wyścigowe Sp. z o.o. Od września 2009 roku żadne inne dokumenty w tej sprawie nie wpłynęły – informuje redakcję Pionki24 Agata Antonowicz, starszy specjalista ds. komunikacji społecznej i kontaktów z mediami w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

 

KRÓTKA HISTORIA JEDNEJ INWESTYCJI

Temat budowy za 20 milionów złotych toru do wyścigów motocyklowych, jak żadna inna inwestycja rozbudzał i rozbudza wyobraźnię nie tylko mieszkańców Pionek, ale i tysięcy motocyklistów w całej Polsce. Od momentu podpisania pierwszej umowy dzierżawy terenu pod budowę toru, co miało miejsce w grudniu 2008 roku, opisywaliśmy tą sprawę dziesiątki razy. Prześledźmy krótko jej historię.


30 grudnia 2008 roku – podpisana została pierwsza umowy dzierżawy gruntów, na których miał powstać tor. Usłyszeliśmy wtedy, że budowa ma rozpocząć się 2-3 miesiące po tym, jak tylko uda się uzyskać odpowiednie pozwolenia.


Wrzesień 2010 rok – Pionki odwiedził znany bokser Przemysław Saleta, który miał być ambasadorem projektu. Piotr Surowiec, przedstawiciel inwestora, zapowiadał wtedy, że raport środowiskowy będzie gotowy pod koniec 2010 roku, a po torze będzie można już jeździć w roku 2011.


12 września 2012 rok – podpisana została kolejna umowa dzierżawy 56 hektarów gruntu po byłych zakładach zbrojeniowych „Pronit” w okolicach wsi Adolfin. Od Piotra Surowca usłyszeliśmy wtedy: - Wiele poważnych firm zadeklarowało udział w tym przedsięwzięciu. Wiosną 2013 roku planujemy rozpocząć pierwsze prace. Na koniec tylko podam przykład toru w portugalskim mieście Portimao, jednego z najnowocześniejszych w Europie. Zanim wbito pierwszą łopatę i rozpoczęto budowę, to prace nad projektem trwały osiem lat.


8 marca 2013 rok – redakcja Pionki24 otrzymuje krótką informację od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: - Od września 2009 roku żadne dokumenty w tej sprawie do nas nie wpłynęły.

 

Próbowaliśmy skontaktować się w tej sprawie z Piotrem Surowcem, przedstawicielem inwestora, reprezentującym spółkę Polskie Tory Wyścigowe. Po kilkukrotnych próbach otrzymaliśmy SMS-em informację, że Pan Piotr przebywa obecnie za granicą i wraca w niedzielę. Do sprawy wrócimy w przyszłym tygodniu.


Inwestycja Tor Pionki: Pierwszy etap inwestycji szacowany jest na ponad 20 milionów złotych. Obejmuje on budowę nitki toru asfaltowego o długości 4200 metrów (jeden z najdłuższych torów w tej części Europy), 11 metrów szerokości i 12 metrów szerokości na prostej startowej oraz parking i depo. W sezonie zatrudnienie przy torze miałoby znaleźć około 50 osób.


 

Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Pan Piotr przebywa za granicą i tam telefony nie działają:)Smiech na sali i dajcie juz spokój z tym torem bo on i tak nigdy nie powstanie!
15-03-2013, 17:56:25
0
0
odpowiedz
Być może tor Pionki nie powstanie, tylko tak się zastanawiam , po co było podpisywać umowę dzierżawy? Dla picu?
16-03-2013, 00:13:47
0
0
odpowiedz
W tym mieście nigdy nic takiego nie powstanie. Cichociemny menago dba o dobre stosunki z plebanem i murawę na stadionie..co z tego, że jest szansa na ściągnięcie do PIonek inwestorów i szansa na tak potrzebne miejsca pracy? Co z tego? On ma ciepłą posadkę..ech
18-03-2013, 06:56:17
0
0
odpowiedz
Co dalej z tym torem. Może redakcja uzyska jakieś informacje i podzieli się z mieszkańcami.
14-05-2013, 22:45:31
0
0
odpowiedz
Redakcja stara się uzyskać jakieś informacje. Tylko problem w tym, że osoba najbardziej tym zainteresowana i pomysłodawca toru nie jest skłonny ich udzielić i jakby unika redakcji.
15-05-2013, 08:43:38
0
0
odpowiedz
Czyli wielkie hallo, a potem jak zwykle, zwijamy żagle i zwalamy winę na innych. Typowo pionkowskie podejście do inwestorów i inwestycji w mieście. Domniemywam, że z rondem na załamanku będzie podobnie.
15-05-2013, 22:40:45
0
0
odpowiedz
do "seno"...Jak rozumiec stwierdzenie "Typowe pionkowskie podejście do inwestorów i inwestycji w mieście" ? W tym wypadku postepowanie "inwestora" wyraźnie wskazuje na jego podejście do tej sprawy. On to po prostu olał.
16-05-2013, 08:24:16
0
0
odpowiedz
Witam,

myślicie że władze miasta akurat w tym przypadku zawaliły sprawę? Nie wiem czy widzieliście na mapie działkę którą inwestor wydzierżawił. Większa jej część położona jest już na terenie Natura 2000 i to zarówno w obszarach Dyrektywy Ptasiej jak i Siedliskowej. Ja mieszkam na takim terenie i żeby postawić jakąkolwiek komórkę czy cokolwiek innego zrobić na działce, to dodatkowo zawsze muszę starać się o pozwolenia środowiskowe. Więc wyobraźcie sobie co musi zrobić ktoś celujący w taką inwestycje. Nie wiadomo ile ślimaków czy ptaków musiałby przenieść, jakie ekrany musiałby zainstalować itp., dodatkowo przez działkę biegnie droga łącząca Sokoły z Maryno, Słupicą, Códnowem itp., a zamknięcia tego przejazdu mieszkańcy tak łatwo nie odpuściliby. Wystarczy popatrzeć na zezwolenia wydane dla firmy Ezo Recykling i na obostrzenia, chociaż inwestycja nie leży bezpośrednio na terenie Natura 2000, a także na tor w Portugalii który często w wypowiedziach inwestora jest przytaczany, on też nie leży bezpośrednio na terenie Natura 2000. Osobiście wolałbym zakupić grunty orne i tam wybudować tor jak Michalczewski koło Szydłowca, zamiast walczyć z wiatrakami, bo nie chce mi się wierzyć że coś na czym poważnie łapę trzyma UE, można łatwo przeskoczyć.
16-05-2013, 08:55:40
0
0
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. Powiat Radomski
Pracownicy Starostwa Powiatowego w Radomiu i uczniowie szkół powiatowych:...
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
Nowoczesny Pionkowski Manhattan, który od wielu lat był miejską kolebką h...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Aktualnie trwają intensywne prace budowlane przy budowie zadaszenia sztucznego l...
Wicewojewoda Artur Standowicz oraz wiceburmistrz Pionek Kamila Kaczorowska. Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
Uroczystość podpisania umowy z udziałem wicewojewody Artura Standowicza odbyła s...
Fot. archiwum Pionki24
Grupa Tymex Boxing Promotion organizowała najlepsze w Polsce gale bokserskie w 2...
„Practice makes perfect” powtarzają Anglicy i nie da się ukryć, że w...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Ulica Kolejowa w Pionkach została zamknięta dla ruchu. Prowadzone są tam prace r...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 4 oraz Ośrodka Szkolenia Komendy ...
fot.PPL
Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" szuka pracowników na stanowis...
W tym roku na remonty i konserwacje mazowieckich zabytków samor...
Fot. Marcin Kucewicz
Już można oglądać w radomskiej Elektrowni rewelacyjną wystawę fotograficzną Wojc...
Foto/wideo: Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
W maleńkim zrujnowanym domu w niewielkiej wsi Kamyk, w gminie Pionki, mieszka 51...
Fot. esesja.tv
W piątek, 10 grudnia radni Powiatu Radomskiego podczas sesji nadzwyczajnej wyraz...
Fot. Policja Mazowiecka
Podczas tygodniowych działań grupy SPEED na terenie miasta i powiatu radomskiego...
Przedstawiamy kalendarz projekcji kina w Mazowieckim Centrum Sztuki Współ...
Fot. archiwum Pionki24/www.pionki.pl
Od 8 do 9 grudnia odbyło się 11. Forum Rozwoju Mazowsza, najważniejsze wydarzeni...
Fot. archiwum - Nadleśnictwo Kozienice
Na krwiodawców, którzy 16 grudnia podzielą się z potrzebującymi da...
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
Mówi się, że sercem miasta jest jego stolica handlu, a bez wątpienia taki...
fot.MOK
W czwartek w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbyły się eliminacje rejonowe ...
Fot. czytelnik
W czwartek, 9 grudnia w miejscowości Suskowola doszło do tragicznego w skutkach ...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
Jednym z najczęściej wybieranych materiałów na ubrania jest bawełna. To połączenie wygody, wysokiej jakości i trw...
fot.Energy Szkoła Językowa w Pionkach
Kursy metodą Teddy Eddie pokochały już setki dzieci i rodziców w całej Polsce. Teraz dzięki nowo otwartej plac&oa...
Pewne zawody zanikają, a w ich miejsce pojawiają się inne. Tak było zawsze. Ostatnio jednak trend ten jest bardziej wido...
Przebudowa lotniska w Radomiu to inwestycja Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". Ma zostać oddane do użytku w ...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:



ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992