Dzisiaj jest wtorek, 07 maja 2024 r., 128 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Plantacja konopi włóknistych w Pionkach? Przedsiębiorca próbuje przekonać radnych do swojego pomysłu na nowy biznes
Dodał: DL, 22-04-2021 18:28, odsłon: 6872
Fot. ilustracja/pixabay.com
Fot. ilustracja/pixabay.com

Okolice Elbląga to wyjątkowe miejsce, gdzie od wieków uprawiano konopie. Po dekadach zapaści uprawy się odradzają za sprawą jednego człowieka – Macieja Kowalskiego. Nie bez problemów, bo urzędnikom konopie wciąż kojarzą się z nielegalną w Polsce używką, czyli marihuaną. Pomysł powstania takiej plantacji narodził się także w Pionkach, a jego inicjatorem jest lokalny przedsiębiorca Jarosław Krzyżanowski, który w tym celu spotkał się z radnymi miasta Pionki. Jak sam podkreślał – konopie są szansą dla Polski.

To bardzo ciekawe spotkanie przedsiębiorcy z radnymi odbyło się w poniedziałek. Przewodniczący Rady Miasta Wojciech Maślanek, który odpowiada za organizację pracy rady nie zdecydował się jednak na zaproszenie lokalnych mediów. Na sali obecny był jedynie prywatny, osobisty operator kamery radnej Wioletty Grzywacz. Nie mamy jednak z tym problemu, ponieważ w dobie powszechnego użytkowania telefonów z funkcją dyktafonu, udało i nam się dotrzeć do nagrania z tego wydarzenia.


Jarosław Krzyżanowski, w 2000 roku założył rodzinną firmę Krzyżanowscy, która zajmowała się produkcją tzw. garmażerki z przeznaczeniem na rynek Polski. Po kilku latach działalności firma zwiększyła swój potencjał produkcyjny otwierając fabrykę w Białobrzegach. Kolejnym krokiem rozwoju była budowa zakładu w Pionkach (obecnie QFG, której głównym udziałowcem jest Highlander Partners amerykański fundusz typu private equity) oraz zakup działek inwestycyjnych na terenie byłych zakładów Pronit.


W trakcie spotkania Jarosław Krzyżanowski przedstawił radnym pomysł nowej działalności na terenie naszego miasta jaką miałaby być uprawa konopi włóknistych. Przedsiębiorca próbował przekonywać radnych, że nowa działalność jest efektem przeprowadzenia wielu rozmów i spełnieniem oczekiwań mieszkańców Pionek. W grę mają wchodzić również dodatkowe miejsca pracy oraz przychody dla budżetu miasta.


– Cały czas szukam rozwiązań na działki, które posiadam. Szkoda mi tych Pionek tak zostawiać. Znając wymogi mieszkańców i życzenia mieszkańców, ponieważ rozmawialiśmy na ten temat z wieloma osobami, myśleliśmy nad taką działalnością, która faktycznie sprosta ich oczekiwaniom, którymi są między innymi cisza i spokój. Istotne też jest to, aby miasto Pionki miało odpowiednie dochody z budżetu podatków lokalnych, jak i PIT-u oraz CIT-u – mówił podczas spotkania Jarosław Krzyżanowski, pomysłodawca powstania uprawy konopi włóknistych w Pionkach.

 

25 tysięcy zastosowań


Uprawa, czy jak inni wolą określenie-hodowla tej wyjątkowej rośliny w naszym kraju wywołuje skrajnie odmienne emocje. Mało kto wie, że ma ona sumie około 25 tysięcy zastosowań. Jedną z nich jest produkcja ubrań. Przed wojną jak i po wojnie Polska była jednym z czołowych producentów konopi na świecie. Później zaczęto traktować ją jako narkotyk, nie zaś roślinę na sznurki czy oleje. Jej wymagania glebowe i hydrologiczne są niewielkie, nie trzeba stosować nawozów. Uprawa nie potrzebuje również olbrzymich nakładów finansowych.


Zgodnie z polskim ustawodawstwem konopie włókniste muszą zawierać mniej niż 0,2 proc. psychoaktywnego kannabinoidu THC. W niektórych sytuacjach roślina może wytworzyć go więcej, np. w przypadku stresu. Zgodnie z polskim prawem taka uprawa od razu przestaje być legalna. Nawet jeśli nasiona są atestowane przez państwo, może oznaczać to poważne tarapaty prawne hodowcy, włącznie z karą pozbawienia wolności nawet do ośmiu lat.


Pionkowscy radni korzystając z okazji zadawali pytania lokalnemu inwestorowi Jarosławowi Krzyżanowskiemu. - Czy mają państwo pomysł jak się zabezpieczać, aby uprawa nie wychodziła poza teren firmy? - pytała radna Wioletta Grzywacz.


- Konsultowaliśmy się ze specjalistami z policji, którzy zajmują się przestępczością narkotykową. Kradzieże są niestety dość duże, bo konopie te wyglądają te, które posiadają znaczne ilości THC. Musi być bardzo konkretna ochrona, podwójne ogrodzenia. Kradzieże są duże z tego względu, że do marihuany psychoaktywnej często dosypywane są konopie jakie chcemy  uprawiać. Trzeba będzie się odpowiednio zabezpieczyć, bierzemy pod uwagę ostre obostrzenia jeśli chodzi o kontrole przy wejściach, wyjściach - odpowiadał Jarosław Krzyżanowski.


Szerokie możliwości zastosowania konopi m.in. w gastronomii, medycynie, włókiennictwie czy budownictwie sprawia, że uprawy tej rośliny każdego roku zyskują coraz większą popularność. W rezultacie rynek konopi określany jest jako jeden z najdynamiczniej rozwijających się w ostatnich latach. Choć produkty z konopi są poszukiwane przez konsumentów, rozwój rynku w naszym kraju jest hamowany przez przepisy prawne.


Jarosław Krzyżanowski podkreślał także, że powstanie uprawy konopi wpłynie na uatrakcyjnienie i unowocześnienie naszego miasta oraz przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy. - Możemy stworzyć historię. Tu jest zielono, są piękne lasy, blisko jest także Warszawa. Hodujemy w Pionkach konopie, z których wyciągamy olejki i ludzie by do nas przyjeżdżali, aby się nimi leczyć, ponieważ jest to bardzo fajny, nowy światowy trend – opowiadał Jarosław Krzyżanowski.

 

Wątpliwości radnego


Radny Zbigniew Belowski pytał, czy powstanie uprawy konopi wiązałoby się ze zmianą zagospodarowania przestrzennego, na działkach, na których miałaby ona powstać, z działalności przemysłowej na rolniczą. - Jeśli tak to miałoby wyglądać to ja się na to nie zgodzę. Z prostego powodu. Jaką mam pewność, że przy zmianie zagospodarowania na przestrzeń rolniczą, za jakiś czas nie pojawi się na tych uprawach jakiś inny rodzaj produkcji rolniczej? Mojej zgody na zmianę dosłownie rolniczą nie ma. Za parę lat Pan prezes sprzeda tą firmę. Pojedzie sobie na Karaiby, albo gdzieś, a my będziemy mieli na przykład hodowlę zwierząt - pytał radny Belowski.


Jarosław Krzyżanowski odpowiadając na pytanie radnego Zbigniewa Belowskiego podkreślił, że przy zmianie zagospodarowania przestrzennego można by zanotować, aby zmiana dotyczyła tylko i wyłącznie działalności roślinnej.

 

Wspomniany na początku Maciej Kowalski był pierwszą osobą w Polsce, która otrzymała pozwolenie na skup konopi włóknistych. Jak twierdzi w ciągu czterech lat od uzyskania pozwolenia stworzył sto miejsc pracy i otworzył firmę, którą następnie sprzedał za 100 milionów złotych. Zatem, czy Jarosław Krzyżanowski może być z kolei pierwszym plantatorem konopi w regionie?

 

/Od redakcji/

Budowa nowego zakładu pracy, zwłaszcza o tak ciekawym profilu działalności musi wywoływać sporo kontrowersji. Przedsiębiorca podczas spotkania z radnymi kolejny raz roztacza wizję budowy wyjątkowego zakładu pracy, który będzie zatrudniał setki pracowników (mowa jest o ok. 400). Uprawa ma odbywać się w zamkniętym pomieszczeniu przy zastosowaniu zaawansowanych technologii. Ma być również przyjazna środowisku. Musimy jednak przypomnieć, że podobnie miało być z zakładem produkcyjnym, którego Jarosław Krzyżanowski jest mniejszościowym udziałowcem. Z naszych informacji wynika, że ten nowoczesny zakład tylko w pierwszym kwartale tego roku zapłacił ponad 100 tysięcy złotych kar dla spółki PWKC, za zrzucanie o nieodpowiednich parametrach ścieków do pionkowskiej oczyszczalni. Kuszenie wielomilionowymi wpływami z podatków do budżetu miasta, to argument jakiego używają zazwyczaj inwestorzy, by przekonać do swojego pomysłu na biznes lokalnych włodarzy. Radny Zbigniew Belowski zasiał w tym proponowanym przedsięwzięciu jednak „ziarno” niepewności mówiąc o braku pewności, że przy zmianie zagospodarowania na przestrzeń rolniczą, za jakiś czas nie pojawi się na tych uprawach jakiś inny rodzaj produkcji rolniczej. /Mariusz Grotkowski, Damian Latos.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Jestem ZA . Nie wiem , co na to płaskoziemcy ?
Dodane obrazki:
23-04-2021, 08:34:47
+ 87
- 35
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. Powiat Radomski
Pracownicy Starostwa Powiatowego w Radomiu i uczniowie szkół powiatowych:...
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
Nowoczesny Pionkowski Manhattan, który od wielu lat był miejską kolebką h...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Aktualnie trwają intensywne prace budowlane przy budowie zadaszenia sztucznego l...
Wicewojewoda Artur Standowicz oraz wiceburmistrz Pionek Kamila Kaczorowska. Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
Uroczystość podpisania umowy z udziałem wicewojewody Artura Standowicza odbyła s...
Fot. archiwum Pionki24
Grupa Tymex Boxing Promotion organizowała najlepsze w Polsce gale bokserskie w 2...
„Practice makes perfect” powtarzają Anglicy i nie da się ukryć, że w...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Ulica Kolejowa w Pionkach została zamknięta dla ruchu. Prowadzone są tam prace r...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 4 oraz Ośrodka Szkolenia Komendy ...
fot.PPL
Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" szuka pracowników na stanowis...
W tym roku na remonty i konserwacje mazowieckich zabytków samor...
Fot. Marcin Kucewicz
Już można oglądać w radomskiej Elektrowni rewelacyjną wystawę fotograficzną Wojc...
Foto/wideo: Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
W maleńkim zrujnowanym domu w niewielkiej wsi Kamyk, w gminie Pionki, mieszka 51...
Fot. esesja.tv
W piątek, 10 grudnia radni Powiatu Radomskiego podczas sesji nadzwyczajnej wyraz...
Fot. Policja Mazowiecka
Podczas tygodniowych działań grupy SPEED na terenie miasta i powiatu radomskiego...
Przedstawiamy kalendarz projekcji kina w Mazowieckim Centrum Sztuki Współ...
Fot. archiwum Pionki24/www.pionki.pl
Od 8 do 9 grudnia odbyło się 11. Forum Rozwoju Mazowsza, najważniejsze wydarzeni...
Fot. archiwum - Nadleśnictwo Kozienice
Na krwiodawców, którzy 16 grudnia podzielą się z potrzebującymi da...
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
Mówi się, że sercem miasta jest jego stolica handlu, a bez wątpienia taki...
fot.MOK
W czwartek w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbyły się eliminacje rejonowe ...
Fot. czytelnik
W czwartek, 9 grudnia w miejscowości Suskowola doszło do tragicznego w skutkach ...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
Jednym z najczęściej wybieranych materiałów na ubrania jest bawełna. To połączenie wygody, wysokiej jakości i trw...
fot.Energy Szkoła Językowa w Pionkach
Kursy metodą Teddy Eddie pokochały już setki dzieci i rodziców w całej Polsce. Teraz dzięki nowo otwartej plac&oa...
Pewne zawody zanikają, a w ich miejsce pojawiają się inne. Tak było zawsze. Ostatnio jednak trend ten jest bardziej wido...
Przebudowa lotniska w Radomiu to inwestycja Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". Ma zostać oddane do użytku w ...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:



ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992