Dzisiaj jest sobota, 18 maja 2024 r., 139 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
To była noc! Naukowe cuda w Zielonym (foto, video)
Dodał: JaW, 05-11-2012 10:38, odsłon: 8970

Magiczna noc z nauką i wyjątkowe pokazy w "Zielonym". Lewitująca piłeczka, wbijanie gwoździ przy pomocy jabłka, łamanie praw grawitacji, wybuchające wulkany i to nie wszystko. W ubiegły wtorek (30 października) w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Pionkach zorganizowano "Noc z Nauką", czyli ponad godzinne pokazy eksperymentów i doświadczeń z dziedziny chemii i fizyki. Inicjatorem całego przedsięwzięcia była nauczycielka z "Zielonego", Pani Beata Maj.

Materiał video z wtorkowej imprezy możecie zobaczyć tylko w Pionki24TV TUTAJ


Pokazy fizyczne i chemiczne przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 pod nauczycielską opieką Pań Anny Śliwińskiej i Elżbiety Michałowskiej. Interaktywny pokaz naukowy zaprezentowało również Laboratorium Badawczo-Rozwojowe "Proton" w Pionkach.

 

"Noc z Nauką" uroczyście otworzyła dyrektor szkoły Agnieszka Stępień, która jednocześnie podziękowała wszystkim sponsorom. Byli nimi: Nadleśnictwo Kozienice, Urząd Miasta Pionki, Spółdzielnia Społem oraz firmy Bochem, Soudal, Bato, Mega Plast i Linde.

 

W swoim wystąpieniu dyrektor "Zielonego" zwróciła uwagę na znaczenie zjawisk fizycznych i chemicznych w życiu człowieka. Podkreśliła fakt, iż oko ludzkie z łatwością czyta wyrazy, w których są zmienione, dodane lub przestawione litery.

 

- Wystarczy, aby początek i koniec słowa pozostał właściwy, a wtedy już reszta wyrazu staje się czytelna i zrozumiała dla odbiorcy. Organizatorzy imprezy wykorzystali takie zjawisko stosując maleńką prowokację w napisie powitalnym oraz w zaproszeniach na "Noc z Nauką" - wyjaśniała dyrektor ZSP Nr 2 w Pionkach.

 

FIZYKA, CZYLI JAK ZAPRZECZYĆ GRAWITACJI

Powszechną uwagę zwróciły niezwykłe pokazy fizyczne przygotowane przez uczniów "Zielonego" pod kierunkiem Pani Anny Śliwińskiej. Ciekawe doświadczenia wykonywali Adrian Sokolski i Adrian Lasota, którzy starali się przekonać zebranych, że można zmusić lód do pływania pod wodą. Następnie „zaprzeczali grawitacji”, na oczach widowni stworzyli ciecz nieniutonowską, skonstruowali absorbujące zabawki: Diabła Kartezjusza, "jajkożerną butelkę", "poduszkowce", "lewitującą piłeczkę", "balansujące sztućce".

 

Wiele dawały do myślenia doświadczenia wykorzystujące ogień, opiłki żelaza oraz magnes sztabkowy i podkowiasty. Szczególną uwagę pań zwrócił pokaz optyczny „woda tuczy”, który przypomniał, że nadmierna ilość wody zwiększa wagę, jest szkodliwa dla organizmu, a przede wszystkim źle wpływa na estetykę ciała.

 

Przebieg doświadczeń relacjonowała Patrycja Petniak, a rolę asystentki pełniła Paulina Jarecka. Pokazy fizyczne zostały nagrodzone gromkimi brawami i na pewno pobudziły zainteresowanie zebranych oraz chęć eksperymentowania w zakresie zjawisk fizycznych.

 

CHEMIA, CZYLI SPALANIE BEZ OGNIA

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się niewiarygodne pokazy w zaczarowanym świecie chemii, których myślą przewodnią stały się słowa Heraklita "panta rei".

 

Młodzi chemicy zaproponowali publiczności magiczną podróż w czasie od początku alchemii do chemii XXI wieku. Uwagę widzów przykuwały jedyne w swoim rodzaju doświadczenia: "niebieski potwór", "kraina gejzerów", "chemiczny wulkan", "olejowe szaleństwo wodnych bąbelków", "paląca się kostka cukru", "spalanie bez ognia", chemiczny kameleon", "jeż morski", różnokolorowe żarzące się flary.

 

Niesamowite wrażenie na publiczności wywarły białe opary suchego lodu zalane gorącą cieczą. Osoby chętne miały możliwość doświadczyć właściwości sublimującej substancji.

 

Eksperymenty chemiczne z pewnością przekonały zgromadzonych na sali, że chemia może być zajmująca i niezwykle ciekawa. Taki cel przyświecał uczniom prezentującym ciekawe dowody naukowe. Byli nimi: Joanna Kołodziej, Diana Markiewicz, Tomasz Chmielewski, Damian Deja i Jakub Czarkowski. Młodzi chemicy pozostawali pod opieką Pani Elżbiety Michałowskiej.

 

OGNISTE TORNADO

Uczestnicy imprezy z zapartym tchem czekali na interaktywny pokaz naukowy przygotowany przez zespół Pana Michała Obrzydzińskiego, absolwenta "Zielonego" oraz asystujących mu uczniów ZSP Nr 2 – Laury Sokolskiej i Augustyna Fabjańskiego. Wszystkie zaprezentowane eksperymenty fizyko - chemiczne oczarowały publiczność.

 

Wzrok obserwujących przykuwało "Ogniste tornado" - wykorzystujące prawo Bernuliego, mówiące o zjawisku tarcia wewnętrznego płynów. Następnym elementem pokazu związanego z magią ognia okazała się, "metanowa mamba" (spalanie metanu, który jest gazem kilka razy lżejszym od powietrza) oraz pianowy słup metanu z pianą i gliceryną, który w pewnym momencie został nagle odcięty i podpalony. W ten sposób uzyskano oszałamiający efekt. Kolejnym punktem programu było napełnienie zwykłego balonu metanem z tlenem i powstawanie mieszaniny wybuchowej, której zapłon był sterowany automatycznie. Uzyskany efekt hukowy był tak silny, że podniósł widzów z krzesełek.

 

Atrakcji przygotowanych przez grupę "Proton" było jeszcze wiele tego wieczoru. Wśród nich znalazły się "drabina Jakubowa" i "Szczekający pies". Niewątpliwym hitem okazało się stworzenie super lepkiej cieczy nazywanej potocznie "glutem". Wszyscy mogli się pobawić tą niepalną i nietoksyczną substancją, a chętnych do nietypowej zabawy było naprawdę co niemiara. Podobnie, jak do skosztowania zimnych ciasteczek z bitą śmietaną przygotowanych w temperaturze minus 200 stopni Celsjusza.

 

GWOŹDZIE WBIJALI JABŁKIEM

Publiczność równie żywiołowo reagowała na pokazy związane z wykorzystaniem ciekłego azotu. Podziwiała wbijanie gwoździa jabłkiem, obserwowała fontannę azotową i zjawisko Leidenfrosta. Widzowie mieli też możliwość bezpośredniego kontaktu z aparaturą fizyko – chemiczną, przeprowadzania różnorodnych doświadczeń, porozmawiania o nietypowych zjawiskach naukowych.

 

Wtorkowe pokazy odbywały się w widowiskowej scenerii, którą wzbogacały efekty świetlne. Duże wrażenie zrobiły na publiczności występy wokalistek "Zielonego": Oliwii Wojtyś, Magdaleny Katany, Sylwii Szymańskiej; wykonały one w oryginalnym brzmieniu piękne utwory muzyczne, m.in. Czesława Niemena, Adele, Leonarda Cohena.


Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Warto pokazywać przedmioty ścisłe z tejlepszej ciekawej strony. Zachęcać do nauki a nie zniechęcać. Brawo za pomysł i inicjatywę oby więcej takich akcji promujących szkolnictwo w Pionkach.
06-11-2012, 11:22:08
0
0
odpowiedz
Było super!!! Zielony duch i wybuchy metanu w balonie świetne. Ale dla mnie najlepszy był palący się słup piany! Kiedy następna taka impreza? Będzie?
06-11-2012, 12:42:53
0
0
odpowiedz
Dobrze, że wreszcie w Pionkach zorganizowano imprezę na taką skalę - dla wszystkich mieszkańców. Miałem okazję zobaczyć naprawdę profesjonalne pokazy za darmo, moja rodzina była bardzo zadowolona. Świetny pomysł na spędzenie wolnego wieczoru. Podziękowania dla szkoły i dyrekcji za to, że im się chciało. No i dla pionkowskich firm, że finansowały to przedsięwzięcie. Dobrze by było, gdyby była to impreza cykliczna. Być może w kolejnych latach jeszcze więcej osób z Pionek i okolic mogłoby obejrzeć świetne pokazy. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
09-11-2012, 13:42:54
0
0
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. Powiat Radomski
Pracownicy Starostwa Powiatowego w Radomiu i uczniowie szkół powiatowych:...
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
Nowoczesny Pionkowski Manhattan, który od wielu lat był miejską kolebką h...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Aktualnie trwają intensywne prace budowlane przy budowie zadaszenia sztucznego l...
Wicewojewoda Artur Standowicz oraz wiceburmistrz Pionek Kamila Kaczorowska. Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
Uroczystość podpisania umowy z udziałem wicewojewody Artura Standowicza odbyła s...
Fot. archiwum Pionki24
Grupa Tymex Boxing Promotion organizowała najlepsze w Polsce gale bokserskie w 2...
„Practice makes perfect” powtarzają Anglicy i nie da się ukryć, że w...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Ulica Kolejowa w Pionkach została zamknięta dla ruchu. Prowadzone są tam prace r...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 4 oraz Ośrodka Szkolenia Komendy ...
fot.PPL
Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" szuka pracowników na stanowis...
W tym roku na remonty i konserwacje mazowieckich zabytków samor...
Fot. Marcin Kucewicz
Już można oglądać w radomskiej Elektrowni rewelacyjną wystawę fotograficzną Wojc...
Foto/wideo: Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
W maleńkim zrujnowanym domu w niewielkiej wsi Kamyk, w gminie Pionki, mieszka 51...
Fot. esesja.tv
W piątek, 10 grudnia radni Powiatu Radomskiego podczas sesji nadzwyczajnej wyraz...
Fot. Policja Mazowiecka
Podczas tygodniowych działań grupy SPEED na terenie miasta i powiatu radomskiego...
Przedstawiamy kalendarz projekcji kina w Mazowieckim Centrum Sztuki Współ...
Fot. archiwum Pionki24/www.pionki.pl
Od 8 do 9 grudnia odbyło się 11. Forum Rozwoju Mazowsza, najważniejsze wydarzeni...
Fot. archiwum - Nadleśnictwo Kozienice
Na krwiodawców, którzy 16 grudnia podzielą się z potrzebującymi da...
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
Mówi się, że sercem miasta jest jego stolica handlu, a bez wątpienia taki...
fot.MOK
W czwartek w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbyły się eliminacje rejonowe ...
Fot. czytelnik
W czwartek, 9 grudnia w miejscowości Suskowola doszło do tragicznego w skutkach ...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
Jednym z najczęściej wybieranych materiałów na ubrania jest bawełna. To połączenie wygody, wysokiej jakości i trw...
fot.Energy Szkoła Językowa w Pionkach
Kursy metodą Teddy Eddie pokochały już setki dzieci i rodziców w całej Polsce. Teraz dzięki nowo otwartej plac&oa...
Pewne zawody zanikają, a w ich miejsce pojawiają się inne. Tak było zawsze. Ostatnio jednak trend ten jest bardziej wido...
Przebudowa lotniska w Radomiu to inwestycja Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". Ma zostać oddane do użytku w ...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:



ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992