Uczyli się zawodu, ale poznali też kulturę i zwyczaje Portugalii. Uczniowie pionkowskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego odbywali praktyki na Półwyspie Iberyjskim. W sobotę 11 czerwca z Portugalii wróciła trzecia i ostatnia już grupa młodzieży z Czerwonego. Wszyscy szczęśliwi i pełni dobrej portugalskiej energii.
Praktyki były możliwe dzięki pieniądzom zdobytym z funduszy Unii Europejskiej. Z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji udało się zdobyć ponad 434 tysiące złotych na projekt "Być zawodowcem – praktyki zagraniczne krokiem do celu". Dzięki praktykom w Portugalii uczniowie CKZiU podnosili swoje kompetencje zawodowe, w praktyce sprawdzali to, czego nauczyli się w szkole oraz szlifowali język obcy.
Do Portugalii na trzy trzytygodniowe pobyty wyjechało 48 uczniów klas drugich i trzecich technikum, którzy wcześniej zostali wybrani w drodze rekrutacji. Uczestnicy podzieleni zostali na grupy. W pierwszej byli hotelarze i logistycy, w drugiej graficy i mechanicy, a w trzeciej mechanicy i żywieniowcy. Przed wyjazdem odbyły się zajęcia kulturowo-integracyjne oraz językowe. Wszystko po to, żeby poznać kulturę portugalską, podstawowe zwroty w tym języku oraz podszkolić angielski i zniwelować barierę językową.
TO BYŁA SUPER PRZYGODA I CENNA NAUKA
Oto relacja jednej z uczennic klasy trzeciej technikum hotelarskiego: "Zwiedzanie Portugalii zaczęliśmy od Lizbony. W drodze do Apulii, gdzie mieszkaliśmy w hotelu nad samym oceanem, zatrzymaliśmy się w Fatimie. Od poniedziałku do piątku pracowałyśmy w hotelu, a w każdy weekend zabierano nas na wycieczki – do Porto, Bragi, Guimaraes, Bom Jesus do Monte. Codzienne spacery nad oceanem, poznawanie nowych ludzi, a przede wszystkim kultury innego kraju...to wszystko sprawiło, że ten wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci. Same praktyki to dla nas ogromna szansa na podniesienie swoich kwalifikacji i zdobycie atrakcyjnej pracy w przyszłości. W końcu nie każdy może się pochwalić, że odbywał praktyki w Portugalii!".
Jak podkreślają opiekunowie, z przyjemnością obserwowali swoich uczniów, którzy doskonale radzili sobie zarówno podczas praktyk, jak i w sytuacjach codziennych i towarzyskich, kiedy wykorzystywali swoje umiejętności językowe.
- To otwarci, młodzi ludzie, którzy rozumieją, że zdobywanie nowych doświadczeń kształtuje ich przyszłość. Wykorzystują swój potencjał i szanse, jakie się przed nimi otwierają – to słowa jednej z nauczycielek, zaangażowanej w realizację projektu.
NOWY PROJEKT JUŻ W DRODZE
- Zachęceni tegorocznym sukcesem złożyliśmy projekt o dofinansowanie na kolejny rok szkolny "Mobilność, kompetencje, doświadczenie, czyli młodzi Europejczycy na rynku pracy". Projekt zyskał akceptację Funduszu Systemu Rozwoju Edukacji w ramach programu Power - mówi koordynator projektu, Daniel Maciejewski, kierownik kształcenia praktycznego w CKZiU. - Został oceniony wysoko i już dziś możemy się pochwalić, że w przyszłym roku szkolnym będzie realizowany dla grupy 40 uczniów drugich i trzecich klas technikum. Dla naszych uczniów stanowi to niemałą motywację do nauki i zaangażowania w życie szkoły - dodaje Maciejewski.
![]() |